Kırmızı Kaliforniya solucanından elde edilen gübrenin biyogaz üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of the utilization of manure obtained from red California worm in biogas production
- Tez No: 688471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TUNÇ DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, kırmızı Kaliforniya solucanından elde edilen gübrenin (SG) biyogaz üretim potansiyeli, tavuk gübresi (TG) ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Biyogaz üretim çalışmaları, 500 mL çalışma hacmine sahip 1 L'lik cam reaktörler içerisinde, oksijensiz ortamda (anaerobik), sabit karıştırma hızında (300 rpm), sabit sıcaklıkta (35oC) ve kesikli sistemde gerçekleştirilmiştir. Deneyler üç aşamada gerçekleştirilmiş olup, ilk aşamada sadece solucan gübresinin (SG), ikinci aşamada sadece tavuk gübresinin ve son aşamada ise SG+TG karışımının (kütlece 1:1) biyogaz üretim potansiyelleri incelenmiştir. Her sistemin biyogaz üretim potansiyeli suyun yer değiştirme testi ile hacimsel olarak belirlenmiştir. Üretilen biyogazların niteliği ise gaz detektörü kullanılarak belirlenmiştir. Deney süresince pH ve sıcaklık değişimi takip edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde birim kuru madde başına elde edilen biyogaz miktarları TG (114,87 mL/g KM) > SG+TG (44,2 mL/g KM) > SG (4,15 mL/g KM) olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçların, modifiye edilmiş Logistic ve Gompertz modelleri uygulanarak matematiksel modellemeleri yapılmış ve SG ile TG için Logistic, SG+TG karışımı için ise Gompertz modelinin daha iyi uyum sağladığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, solucan gübresinin az da olsa biyogaz üretim potansiyelinin olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, ileride SG ile yapılacak araştırmalara katkı sağlayacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biogas production potential of vermicompost (SG) from California red worm was compared with chicken manure (TG). Biogas production studies were carried out in 1 L glass reactors with a working volume of 500 mL, in an oxygen free environment (anaerobic), at constant mixing rate (300 rpm), constant temperature (35oC) and in a batch system. The experiments were carried out in three stages. In the first stage, the biogas production potential of vermicompost (SG) were investigated. In the second stage, chicken manure (TG) and in the last stage SG+TG mixture (1:1 by weight) were investigated. The biogas production potential of each system was determined by volumetric water displacement test. The quality of the produced biogas was determined using a gas detector. During the experiment, pH and temperature changes were monitored. As a result of the studies, the biogas production amounts per unit dry mass of the manures were found as TG (114,87 mL/g KM) > SG+TG (44,2 mL/g KM) > SG (4,15 mL/g KM) from the highest amount to the least amount. The results obtained were mathematically modeled by applying the modified Logistic and Gompertz models, and while Logistic model was found to fit the most appropriate model for SG and TG, Gompertz model was the most appropriate one for SG+TG mixture. As a result, it has been determined that vermicompost has a small biogas production potential. This study will contribute to future research to be done with SG.