Farklı rasyonlarla beslenen kırmızı kaliforniya solucanı (Eisenia foetida) sindirim kanalının bazı bölgelerine ait mukozalarının histokimyasal yapısı
Histochemical structure of mucosae covering some regions in digestive tract of red californian worms (Eisenia foetida) fed on different rations
  1. Tez No: 593269
  2. Yazar: PINAR KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı için organik atıklarıngeri kazanılması son derece önemlidir. Son yılarda organik atıkların geri kazanılarak farklı sektörlerde (kompost, gübre, enerji, vb.) değerlendirilmesi konusunda yürütülen araştırmalar artarak devam etmektedir. Bu tez çalışmasında Eiseniafoetida türünün sindirim kanalının 4 bölgesinde [ağız (1-2. segment), taşlık (7-9. segmentler arası), mide (12-14. segmentler arası), bağırsak (15-24. segmentler arası)] alınan örnekler materyal olarak kullanıldı. Bu tez çalışmasında farklı rasyonlarla beslenen Eiseniafoetida türünün sindirim kanalının farklı bölgelerinde (ağız, taşlık, mide, bağırsak) bulunan glikokonjugtalarınhistokimyasal olarak belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada Burdur bölgesinden temin edilen Eisenia foetida türü solucanlar materyal olarak kullanılmıştır. Brokoli ve muz ilaveli rasyonlarla beslenen solucanlar ile kontrol grubu solucanların ağız örtü epitelindeyoğun AB pH2.5 (+) olduğu tespit edildi. Uygulanan PAS histokimyasal boyama sonucunda çalışılan üç gruptada örtü epitel hücrelerinin yüzeyinde güçlü reaksiyon gözlendi.PAS histokimyasal uygulama sonucunda üç gruptaki solucanların mide epitel yüzeylerindegüçlü reaksiyon saptandı. AB pH1.0 uygulaması sonucunda kontrol grubu hücrelerin yüzeylerinde orta yoğunlukta reaksiyon gözlenirken, diğer gruplara ait bağırsak örtü epitelindeki hücrelerde reaksiyon saptanmadı. AB pH2.5 uygulamasında kontrol grubu solucanlarda hücrelerin yüzeyinde zayıf yoğunluktan güçlüye doğru reaksiyon gözlenirken, muz ekli rasyonla beslenen solucanları ağız örtü epitel hücrelerinin yüzeylerinde orta yoğunlukta reaksiyon saptandı. Brokoli ile beslenen solucanlarda ise hücre yüzeylerinde güçlü reaksiyon belirlendi. KOH/PAS kombine histokimyasal boyaması sonucunda kontrol grubu solucanlarda, muz ve brokoli ilave edilerek beslenen solucan gruplarında reaksiyon şiddetinin hücrelerin yüzeyinde güçlü yoğunlukta olduğu saptandı. AB pH0.5 uygulamasında kontrol grubu ve muz ilavesi ile beslenen gruptaki hücrelerde reaksiyon gözlenmedi, brokoli ilavesi ile beslenen gruptaki hücrelerin yüzeylerinde ise güçlü reaksiyon saptandı. AF/AB uygulaması sonucunda Kontrol grubu solucanların hücrelerinin yüzeylerinde reaksiyon gözlenmezken bazı hücrelerin yüzeylerinde zayıf yoğunlukta AB pH 2.5 (+) reaksiyon saptandı. Muz ilave edilen solucan grubu hücrelerin yüzeyinde zayıf AB pH2.5 (+) reaksiyon belirlendi. Brokoli ilave edilen grup solucanlarda ise hücrelerin yüzeylerinde ise güçlü yoğunlukta AB pH2.5 (+) reaksiyon belirlendi.Kırmızı Kaliforniya solucanı kaliteli gübre üretmesi açısından önemli bir türdür. Bu çalışmanın organik gübre elde edilmesi ile ilgili çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recovery of organic wastes is extremely important for the sustainable use of natural resources. In recent years, studies on their uses in different sectors (compost, fertilizer, energy, etc.) by recovering the organic wastes have increasingly continued. The red Californian worm is an important species in terms of producing compost of good quality. The aim of this thesis study was to determine the histochemical characterization of glycoconjugates in 4 different regions of the digestive tract (mouth, gizzard, stomach, and intestine) of the species Eisenia foetida. For this purpose, samples taken from four regions including the mouth (1st-2nd segments), gizzard (from 7th to 9th segments), stomach (from 12th to 14th segments), intestines (from 15th to 24th segments) in Eisenia foetida provided from a local producer in Burdur were used as the material. Histochemical results revealed some differences between the examined regions and feeding regimes. Intense AB pH 2.5 (+) staining was detected in the epithelial cells lining the mouth of worms in the control group and of the worms fed on rations supplemented with broccoli and banana. According to PAS histochemical staining, the strong reaction was observed on the surface of epithelium cells covering the gizzard in three groups studied.Surface of gastric epithelial cells of worms in three groups reacted strongly with PAS. In AB pH 1.0 staining, moderate pH reaction was observed on the surface of the intestinal epithelial cells control group, but no reaction was found in the epithelial cells covering the intestine in other groups. In AB pH 2,5 staining, while the weak to strong reaction was observed at the surface of the epithelial cells covering the mouth in the control group worms, moderate staining was detected at the surface of epithelial cells lining the mouth of the worms fed on rations supplemented with banana. The strong reaction was detected on the surfaces of epithelial cells covering the mouth in the worms fed on broccoli. In KOH / PAS combined histochemical staining, the strong reaction was found on the surfaces of epithelial cells of worms in both the control group and the group fed on banana and broccoli. In AB pH 0.5 staining, no reaction was observed in the cells in the control group and in the group fed with bananas, while the strong reaction was detected on the surfaces of the cells in the group fed with broccoli. In AF / AB staining, no reaction was observed on the surface of the cells of worms in the control group. In AB pH 2,5 staining, weak reaction was detected on the surface of some cells. A weak AB pH 2.5 (+) staining was observed on the surface of cells in the worm fed on the banana. In worms fed with broccoli, strong pH 2.5 (+) staining was found on the surface of the cells. This study is thought to make a significant contribution to the studies on the production of organic compost.