Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia fetida) ununun gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yeminde alternatif protein kaynağı olarak kullanım olanaklarının araştırılması
The işnvestigation of the possibility of using red California earthworm (Eisenia fetida) meal as a alternative protein source in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) diet
- Tez No: 539477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE ARIMAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, yavru gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yeminde solucan unu kullanımının büyüme performansı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Ortalama ağırlıkları 5,05±03,61g olan yavru alabalıklar; Kontrol % 0 (SU0) ve Solucan unu % 10 (SU10), % 20 (SU20) ve % 30 (SU30) içeren dört farklı deneme grubu yemiyle 90 gün boyunca canlı ağırlığa göre % 2,5 oranında beslenmişlerdir. Deneme sonunda ortalama en yüksek canlı ağırlığa % 259,40 ile SU30 grubu ulaşmış, bu grubu sırası ile SU20 ve SU10 (% 211,17 ve % 182,76) grubu ile kontrol SU0 (% 113,68) grubu takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of earthworm meal usage on growth performance and body composition in fry rainbow trout feed. The fry rainbow trout (5.05±03.61g) were fed at 2.5% live weight for 90 days with four different experimental diets, namely earthworm meal 0 % (SU0 control group), earthworm meal 10 % (SU10), 20 % (SU20) and 30 % (SU30). At the end of the study, SU30 group reached the highest mean live weight with 259.40%, followed by SU20, SU10 and control SU0 (211.17 %, 182.76 %, 113.68 %, respectively).