Kırmızı kaliforniya solucan (Eisenia foetida) kompostunun Lactuca sativa L., bitkisinin büyüme , gelişim ve pestisit toleransı üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of effect of the red california worm (Eisenia foetida) compost on growth, development and pesticide tolerance of Lactuca sativa L. plant
  1. Tez No: 751754
  2. Yazar: HÜLYA ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ÖZBUCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada ahır (separatör) gübresinin Kırmızı Kaliforniya Solucanı Eisenia foetida (Lumbricidae) kompostlanması ile oluşan vermikompostun farklı doz ve uygulamalarının Lactuca sativa L. (Marul) bitkisinin büyüme, gelişim ve pestisit dayanıklılığı üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Solucan gübresi katı ve sıvı formda %10, 20 ve 30 oranlarında uygulanmıştır. Bitki örneklerinde bitki boyu, eni, yaş ağırlığı, kuru madde oranı, kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı, kök kuru madde ağırlığı, yaprak boyu, yaprak eni, klorofil içeriği, pazarlanabilir yaprak sayısı, ıskarta yaprak sayısı, pH, azot içeriği ve pestisit kalıntı analizleri incelenmiştir. Ayrıca çalışmada kullanılan toprak örneklerinde tekstür, pH, organik madde, EC, toplam N, P, K, Mg ve Ca analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulguların istatistiki analiz sonuçlarına göre, pH ve ıskarta yaprak sayısı dışındaki tüm sonuçların gübre çeşidi ve doz açısından isttatistiki olarak önemli olduğu tespit edilmiştir. Pestisit kalıntı analizleri de gübre çeşitleri, doz miktarları ve gübre çeşidi-doz interaksiyonları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir. Toprak analiz sonuçları değerlendirildiğinde killi-tınlı, nötr pH, fazla kireç ve Ca, düşük organik madde, EC, K, P, Mg içeriğine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses and applications of vermicompost formed by composting barn (separator) manure with Red California Worm Eisenia fetida (Lumbricidae) on the growth, development, and pesticide resistance of L. sativa (Lettuce) was tried to be determined. Vermicompost was applied in solid and liquid form at rates 10, 20 and 30%. plant height, width, fresh weight, dry matter ratio, root length, root fresh weight, root dry matter weight, leaf growth, leaf width, chlorophyll content, number of marketable leaves, number of discarded leaves, pH, nitrogen content and pesticide residue analyze were examined in plant samples. In addition, texture, pH, organic matter, EC, total N, P, K, Mg and Ca analyzes were made in the soil samples used in the study. According to the results of the statistical analysis of the findings obtained because of the study, it was determined that all results except pH and the number of discarded leaves were statistically significant in terms of fertilizer type and dose. Pesticide residue analyzes did not show a statistically significant difference in terms of fertilizer types, dose amounts and fertilizer type-dose interactions When the soil analysis results were evaluated, it was seen that it had clayeyloam, neutral pH, excess lime and Ca, low organic matter, EC, K, P, Mg content.