İstanbul genelinde kullanılabilecek yerli ve ithal bitki türlerinin saptanması
Designating species to will be using domestic and importing plants in istanbul
- Tez No: 68848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
V.ÖZET İSTANBUL GENELİNDE KULLANILABİLECEK YERLİ VE İTHAL BİTKİ TÜRLERİNİN SAPTANMASI Bu araştırma ile İstanbul'da özel ve kamu fidanlıklarında bulunan bitki türlerinin aktüel durumu tespit edilmiş ve sonuçlar analiz edilerek çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır. Çalışmalar İstanbul'da belirlenen 4'ü kamuya ait olmak üzere 20 adet fidanlık üzerinde yapılmıştır. Bitkiler iğne yapraklı ağaç ve ağaççıklar, yapraklı ağaç ve ağaççıklar, çalılar, sarılıcılar ve yerörtücüler olmak üzere beş gruba ayrılmış, bitkiler hakkında genel bilgiler verilmiş ve bunlara ait tablolar oluşturulmuştur. Tabloların oluşturulması için çalışmaya temel oluşturacak kriterlerden yararlanılmıştır. Bu kriterler, bitkilerin sınıflandırılması, boy, piyasada bulunma şekli, piyasada bulunma oranı, piyasada bulunduğu fidanlık türü ve 1996 yılı itibariyle fiyatlarıdır. Sonuç kısmında fidanlıklarda bulunan bitkilerin İstanbul için uygunluğu tartışılmıştır. Bunun sonucunda İstanbul'da özellikle bazı türlerin ağırlıklı olarak fidanlıklarda bulunduğu ve bazı yerli türlerin unutulmaya yüz tuttuğu, üretim yerine ithalat veya yurt içindeki diğer bölgelerden temin etme yoluyla yalnızca satış yapıldığı ortaya konmuştur. Bulguların analizi sonucu üretimin teşvik edilmesi, ekolojiye uygun yeni türlerin getirilmesinin desteklenmesi, uygulamacıların veya peyzaj mimarlarının tür zenginliği ve kalite standartizasyonu konularında etkin olmaları gerektiği vurgulanmıştır. 89
Özet (Çeviri)
V.SUMMARY By this research fixing the actual position of the plant species in the special and official nurseries the Istanbul, and the results analysed that, try to find solutions. All of the works had been done in 20 nurseries (4 nurseries belong to government) All the plants that are made of five groups; conifers, trees, shrubs, bushes, climbing plants, groundcover, given general information about them and preperated diagrams belong them. Used some criters to preperated all the diagrams.Those criters were species of the plants, lenght, the form and proportion in the market, in which kind of nursery and their prices of 1 996. In the final part, the convinience of the plants in nurseries for Istanbul has been discussed. As a result especially some kind of plant species are being in the nurseries in Istanbul and, some of the domestic species are getting forgetting that do not grow up bring up them from other places in Turkey or importing and selling. Result of all the datas analysed that, incitementing production, incitementing grow up the new species not harmfull to the ecological circumstancens, all the workers and landscape architechts should be carefull about rich of species and standartisation of the quality. 90