Uçak tarafından etkilenen harici uçaklar performansının akışkanlar dinamiği açısından bilgisayar destekli analizi
Computer atoed analysis of the fluid dynamics aspects of aircraft-aircraftinteraction performance
  1. Tez No: 68849
  2. Yazar: MURAT YALÇINEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. RUHİ KAYKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bu çalışmada, uçak - harici uçak etkileşiminin, akışkanlar dinamiği açısından bilgisayar destekli analizi yapılmıştır. 2 ve 3 boyutlu olarak ayrı ayrı ele alman uçak-harici uçak etkileşiminde girdaplılık alanlarının“Vorton”girdap elemanları tarafından benzeşimine yönelik olarak, yeni bir yaklaşım elde edilmiştir. Elde edilen yeni yaklaşımda, literatürde genellikle girdap halkaları ile modellenen uçak geometrisini temsil eden kanat üzeri girdaplılığı, uygun sayı, şiddet ve durumlarda yerleştirilen vorton grupları ile etkinlikle temsil edilebilmiştir. Benzer şekilde, kanat ard-iz bölgesi de vortonlar ile temsil edilmiştir. Yeni yaklaşım ile özellikle ard-izin diğer bir kanat ile çarpışarak etkileştiği karmaşık girdaplılık alanlarının benzeşiminde pratiklik ve etkinlik sağlanmıştır. Çalışma kapsamında uçaklar; taşıma ve sürükleme kuvvetleri ile ard-iz bölgesinin oluşumu gibi temel aerodinamik özelliklerin ana kaynağı olan kanatlar ile temsil edilmişlerdir. Çalışmada kullanılan kanatlar ince ve kamburluksuz olup, 3 boyutlu problemlerde, dikdörtgen kanatlar kullanılmıştır. Söz konusu yaklaşım ile modeller geliştirilmiş, bu modeller kullanılarak, Pentium işlemcili PC'ler ile etkinlikle kullanılabilecek şekilde, FORTRAN dilinde çeşitli bilgisayar programlan üretilmiştir. Bilgisayar programlan, seçilen uçak - harici uçak etkileşimi problemlerine uygulanmış, elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. 128
Özet (Çeviri)
SUMMARY A computer aided fluid dynamic analysis of aircraft performans during the interaction vvith a wake caused by an external aircraft is carried out. Due to the nature of the problem, both 2 and 3 dimensional analysis of the flow field is carried out by using a new approach of vortex element method so called“Vorton”method. in the new approach, vorticity över the wings simulating the aircraft geometry which is modelled generally by vortex rings in literatüre, is efficiently represented by vorton groups of appropriate number, position and strengtiı. Similarly, wake of the wing is represented by vortons too. By the new approach, the simulation of the complex vorticity fields due to the wakes and rigid body collisions, can be represented in more efficient and practical ways. Within the study, aircraft are represented by their wings which are the main source of aerodynamic characteristics such as drag, lift, wake and so on. The wings used are flat wings AVİÜI zero camber and has rectangular shape in 3 dimensional problems. Using this approach, new analysis models are developed and new computer programs in FORTRAN language ready to be run in moderate PCs vvith Pentium processors, are generated. Computer programs generated are applied to the selected problems of aircraft-aircraft interference and the results obtained are discussed.