Kent merkezinde mekansal dönüşüm ve sağlıklaştırma stratejileri: Burdur örneği
The Spatial transformation and rehabilitation strategies in city centres: Burdur case
  1. Tez No: 138884
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA AYSEL ALTINÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
11 ÖZET Değişim ve dönüşüm söylemleri dünyada pek çok koşulu etkilemiş, yönlendirmiştir ve yaşamın her alanında arızalar meydana getirerek bilim alanlarında ve mekan organizasyonunda 'yeniden yapılanma' arayışları başlamıştır. Mekansal süreç içinde Aydınlanma, Pozitivist bilimi geçersizleştirerek doğa bilimlerinin ve sosyal bilimlerin zemini kayganlaştırmış, mevcut yapıyı yetersiz hale getirmiş, zaman ve mekan kavrayışlarım etkilemiş, değiştirmiş ve yaşam; hız' a ve yoğun bir tüketim' e endekslenmiştir. Küresel olma çabası içerisinde, yer rnetalaşmış ve zamanla farklılık, çeşitlilik ve çoğulculuk önem kazanmıştır. Dolayısıyla hem Modern bilimler hem de mekan bilimleri, mevcut düzen için yetersiz duruma gelmiştir. Bu çalışmada; süreç içinde mekanda yaşanan değişim/dönüşümler irdelenmiş ve mekansal gerçeklikte dünya ve Türkiye'deki, bilimsel gerçeklikte Planlama ve Kentsel Tasarım' daki etkileri incelenmiştir. Planlama/Tasarımın, farklı koşullar altında farklı amaçlara hizmet eden araçsallığı göz önüne alınarak, gelişen 'yeniden yapılanma' gereksinimine öneri bir yapılanma çerçevesi çizilmiş ve Kentsel Tasarımın mekana ilişkin arızalarda çözüm olma potansiyeli, alteylem biçimlerinden Sağlıklaştırma ile yeniden ele alınmıştır. Yapılan çalışmada; sözkonusu sürecin etkilerini ciddi anlamda yaşayan bir Anadolu kenti olarak Burdur kenti ve bu etkilerin baskılan altında, kent merkezinde geleneksel, özgün yapısıyla varlığını devam ettirmeye çalışan Ulucamii ve Saat Kulesi Civarı Kentsel Ticari Sit Alanı ele alınmıştır.Ill Bu bağlamda; Burdur'un kent içi ve kent dışı kentsel gelişimi, sorunları ve bunların Ulucamii üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan Sağlıklaştırma çalışmasıyla; alanın ekonomik, mekansal, sosyo-kültürel anlamda sürdürülebilirliği sağlanmaya çalışılmıştır. Bunun için önce sorun tespiti yapılarak, sorunların giderilmesine yönelik hedefler ve stratejiler geliştirilmiştir. Daha sonra alanın canlandırılmasına yönelik müdahale biçimlerine karar verilmiş ve alan özellikleri göz önüne alınarak, yapılan eşleştirmeyle, özgün yapışım koruyan ve zamanın koşullarına karşılık verebilen bir mekan oluşturulmaya çalışılmıştır. Kurulan örgüt ve yönetsel düzenlemelerle, toplumsal kontrolün sağlandığı; merkezi yönetim-yerel yönetim-halk işbirliğinin sağlandığı demokratik bir uzlaşma zemini oluşturulmaya çalışılmıştır. Böylece alanın; önce iç ve dış desteklerle daha sonra kendi kendine idare edebilen bir mekan olarak eski canlılığım, önemini kazanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The pronunciations of change and transformation effected and directed many conditions ronud the world, and causing many breakdowns in all respects of life, it got the search for restructuring started in science and spatial organization. Enlightenment in the spatial process changed the basis of the social science and the natural science by making the positivist science invalid, and made the existing structure inadequate. It also effected the terms time and place, changed them and life became connected to speed and an intense consumption. In an effort to be global, 'place' became a material and, in time difference, variation and pluralism gained importance. Consequently, both modern sciences and also spatial sciences became insufficient for the existing system. In this study, the changes and the transformation observed in places were investigated, and in the reality of space the effects in Turkey and the world, in the reality of science its effects on Planning and Urban Design were investigated. Considering the planning and designing as a tool which serves to various purposes in various conditions, it was drawn a new proposal frame of restructuring for the need of restructuring and potential of urban design to be solution for the problems about the place was handled again with Rehabilitation. In the study; an Anatolian city, Burdur which faces effects of this process seriously and, under the pressure of this effects, Ulucamii and Clock Tower, Urban Sit Area which try to continue its traditional and egzotic structure in the city centre are searched.In this search, the urban development of Burdur, inner and other city, its problems and effects of them on Ulucamii. With the study of Rehabilitation it's been tried to maintain the area in terms of economic, spatial and socio-cultural meaning. First determining the problem, it's been developed goals and strategies to solve these problems. Later the ways to revive the area have been decided and considering the features of the area, a place keeping its egzotic structure and answer the needs of time has been tried to be formed. By means of the organization and administrative arrangements, a democratic base, in which social control, and the co-operation between central goverment-local goverment-people has been obtained., has been tried to be formed. Thus, it's been tried to have the area regain its importance with inner and external supports first and later as self- sufficient area.