Talasemi a (ALFA)'nın bazı moleküler ve genetik yapısının incelenmesi
Study of some molecular genetic properties of thalassemia a (ALFA)
- Tez No: 688519
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Genellikle Akdeniz ülkelerine ait ırklarda görülen ve kalıtsal bir hastalık olan Talesemi, hemoglobin yapımındaki bozukluk sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hemoglobinde, globin parçasının iki alt birimi olan alfa ve beta zincirlerinde kalıtsal bozukluklar talesemiye yol açmaktadır. Çalışmamızda, Irak'ın Tikar Vilayetinde Yer Alan Kalıtsal Kan Hastalıkları Merkezi'ne başvuran hastalar arasından 120 tanesine erişilmiş ve deney grubu oluşturulmuştur. Hastalardan alınan numuneler kullanılarak gerçekleştirilen deneysel çalışma sonucunda, Taleseminin moleküler teşhisine yönelik anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışmada, talaseminin genetik moleküler incelemesi gerçekleştirilmiştir. Delesyon allelleri için hızlı ve güvenilir bir yöntem olarak SYBR-PCR yöntemi tercih edilmiş sonuçlar klasik PCR yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Agaroz jel elektrofezinden elde edilen PCR ürünlerinden bant görünümü elde edilememiştir ancak SYBR-PCR yönteminde yaklaşık 20 kat daha verimli sonuç elde edilmiştir. Son olarak 120 adet DNA numunesi, 4 farklı SYBR-PCR/DC analiz teknikleri ile test edilmiştir. Sonuçların mPCR/jel elekrofez yöntemi ile tutarlı ve üstelik daha duyarlı olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Talesemi, Moleküler Teşhis, Genetik Özellikler, PCR,
Özet (Çeviri)
Thalassemia, which is an inherited disease that is generally seen in races belonging to Mediterranean countries, occurs as a result of a defect in hemoglobin production. Inherited disorders in the alpha and beta chains, two subunits of the globin part, in hemoglobin cause thalassemia. In our study, 120 of the patients who applied to the Hereditary Blood Diseases Center in Tikar Province of Iraq were reached and the experimental group was formed. As a result of the experimental study performed using samples taken from the patients, significant results were obtained regarding the molecular diagnosis of thalesemia. In this study, genetic molecular analysis of thalassemia was carried out. SYBR-PCR method was preferred as a fast and reliable method for deletion alleles and the results were compared with classical PCR method. Band appearance could not be obtained from the PCR products obtained from agarose gel electrophoresis, but approximately 20 times more efficient results were obtained in the SYBR-PCR method. Finally, 120 DNA samples were tested with 4 different SYBRPCR / DC analysis techniques. The results were found to be consistent with the mPCR / gel electrophoresis method and more sensitive. KEYWORDS: Thalesemia, Molecular Diagnosis, Genetic Features, PCR, DNA