Comparison of stacked generalization for prediction models
Tahmin modelleri için yığılmış genellemenin karşılaştırılması
- Tez No: 688521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA YAZICI, DR. İNAN UTKU TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çoklu tahmin modelinde iki veya daha fazla bağımsız değişken arasında yüksek karşılıklı ilişkilerin ortaya çıkması olan çoklu bağlantı, temel modellerden tahminlere istifleme uygulandığında ortaya çıkabilir. Bu çalışmada öncelikle yığmadan önce temel modellerin tahminleri üzerine Temel Bileşenler Analizi (TBA) uygulanmıştır. Sonra, TBA'sız ancak çoklu bağlantıyla başa çıkabilen ağaç tabanlı modeller kullanarak istifleme yapılmıştır. Ayrıca, önceki iki yaklaşımın kombinasyonu, yani temel seviye modellerin tahminleri üzerine TBA oluşturulmuştur ve ardından yığınlamada ağaç tabanlı modeller kullanılmıştır. Bu işlemler küçük ölçekteki farklı sayıda tahmin ediciye sahip veri setleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ek olarak gürültülü bir veri seti de kullanılmıştır. Bunların sonucunda veri kümelerinin farklı ölçeklerinin çıkarımları arasında fark olmadığı bulunmuştur. Yığınlamanın ise doğruluk, karmaşıklık ve kararlılık ölçeklerinde önemli ölçüde bir artış yaratmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multicollinearity which is the occurrence of high intercorrelations among two or more independent variables in a prediction model, may occur when stacking is applied to estimates from the base models. In order to investigate and compare the performances of different methods when stacking is applied in small size data sets, several approaches are conducted in this study. Firstly, Principal Component Analysis (PCA) is applied on the predictions of the base models before stacking. Next, stacking is done using tree-based models that are PCA-free but can handle multicollinearity. Moreover, PCA is built on the combination of the two previous approaches, i.e., the predictions of the baseline models, and then tree-based models are used in the stacking. These operations are performed on small scale data sets with different numbers of predictors. In addition, a noisy dataset is also used. As a result of these, it is found that there is no difference between the inferences of the different scales of the data sets. It is observed viii that stacking do not create a significant increase in accuracy, complexity and stability measures