Düzlemsel dizim nüveli kuru tip dağıtım transformatörü ile üçgen sarma nüveli kuru tip dağıtım transformatörünün sonlu elemanlar yöntemiyle karşılaştırılması
Comparison of planar stacked core dry type distribution transformer and triangle wound core dry type distribution transformer whith finite element method
- Tez No: 536146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATABAK NAJAFI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güç santrallerinde üretilen enerjinin tüketim yerlerine iletilmesi ve dağıtılması gerekiyor ve enerjinin iletim ve dağıtım işleminde önemli olan, gerilimin yükseltilmesi daha sonra da yeni tüketim yerlerinde gerilimin düşürülmesidir. Transformatörler gerilim seviyesini yükselterek veya alçaltarak enerjisinin uzun mesafelere taşınabilmesinde büyük rol oynayan durgun elektrik makineleridir. Transformatörler boşta veya yükte çalıştırılarken nüvede demir kayıpları, sargılarda bakır kayıpları oluşur. Bu kayıplar sonucunda transformatörde ısınma meydana gelir. Bu kayıpların meydana gelmesi nedeniyle transformatörün verimlilik oranı düşmeye başlar. Ayrıca transformatörün gürültü seviyesini ve titreşimini artırır. Bunlar ve birçok problemler Çinde yeni üretilen üçgen sarma nüveli transformatörler ile çözülmeye çalışılmıştır. Nüvesi özel bir makinede farklı şekilde sarılarak üç tane halkanın simetrik şekilde birleştirilmesinden oluşur. Nüve şeklinin köşelerinin oval olmasından ve simetrik tasarımlı olmasından dolayı transformatörün nüvesindeki demir kayıpları diğer transformatörlere göre daha azdır. Genel tasarım ve sargılarının üçgen şeklinde olması titreşimi, kaçak alan emisyonlarını ve gürültü seviyesini düşürür. Üçgen sarma nüveli transformatörün imalatı fazla eleman gerektirmez ve maliyetinide diğer transformatörlere göre önemli derecede azaltır.
Özet (Çeviri)
The power generated in power plants needs to be transmitted and distributed to the consumption areas, and the important thing in the transmission and distribution process of energy is to increase the voltage and then to reduce the voltage at the consumption places. Transformers are electrical machines that play a major role in transporting energy to long distances by raising or lowering the voltage level. When the transformers are operated in no-load or load, the iron losses occur in the core and copper losses occur in the windings. Due to the occurrence of these losses, the efficiency of the transformer begins to decrease. It also increases the noise level of the transformer and increases the vibration. These and many problems have been tried to be solved with newly produced triangular wound core transformers in China. The core is composed of three rings in a symmetrical manner by wrapping them differently in a special machine. Since the corners of the core shape are oval and have a symmetrical design, the iron losses on the core of the transformer are less than the other transformers. The overall design and the triangular shape of the windings reduce vibration, leakage emissions and noise levels. The production of the triangular wound core transformer does not require much elements and significantly reduces the cost compared to other transformers.