An analysis of the Libyan ceasefires as part of a peace process
Libya ateşkes anlaşmalarının barış süreci bağlamında bir analizi
- Tez No: 688528
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DURAN DAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez üç soru etrafında şekillenmiştir. Öncelikle Libya ateşkes anlaşmalarının, Libya Siyasi Anlaşması (2015), Palermo Sonuçları (2018) ve Kalıcı Ateşkes Anlaşması‟nın (2020), yapıları anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla, ateşkesler (i) başlama, (ii) içerik, ve (iii) uygulama ve ortaya çıkan süreç şeklinde Malin Åkebo'nun üç başlıklı çerçevesiyle analiz edilmektedir. Sonrasında ise ateşkeslerin yapılarının 2015, 2018 ve 2020 Barış Süreçlerini nasıl etkiledikleri ve barış süreçlerinden nasıl etkilendikleri araştırılmıştır. Bu karşılıklı ilişkinin dinamiklerini anlamak için ise altı faktör göz önünde tutulmuştur. Bunlar tanınma, güven, iddialar, uluslararası müdahillik, durumsal değişmeler ve parti içi dinamiklerdir. Bu çerçeve ile yapılan analize göre Libya Siyasi Anlaşması ve Palermo Sonuçları barış sürecinde olumsuz gelişmelere mahal verirken, Kalıcı Ateşkes Anlaşması Libya Barış Sürecini pozitif bir şekilde yönlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is revolved around three main inquiries. Firstly, the types of the three Libyan ceasefires, the Libyan Political Agreement (LPA), the Palermo Conference Conclusions and the Permanent Ceasefire of Libya, are examined. The examination was made with three sections structured by Malin Åkebo, (i) initiation, (ii) form and content and (iii) implementation and unfolding of the process. Then, how the ceasefires have influenced the peace processes of 2015, 2018, and 2020 and how the peace processes have influenced the ceasefires are scrutinised. To comprehend the dynamics of this reciprocal relation, six factors of influence, recognition, trust, claims, international involvement, contextual changes, and intra-party dynamics, are taken into consideration. It has been found as a result of the analyses that the LPA and the Palermo Conclusions have derailed the Libyan Peace Process while the Permanent Ceasefire agreement brought a peaceful change to the process.