Derin öğrenme yöntemleri kullanılarak konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinden diş ve çene kemiğinin tespiti
Detection of teeth and jaw bone from cone-beam computed tomography images using deep learning methods
  1. Tez No: 688534
  2. Yazar: OSAMAH KHALED MUSLEH SALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR AKSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte sağlık sektöründe bilgisayar tabanlı çözümlerde hızla gelişmektedir. Özellikle dental tedavilerde tedavisi öncesi dikkatli ve ayrıntılı tedavi planlamasının yapılması oldukça önemlidir. Bu nedenle dental tedavilerde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi cihazlarından elde edilen görüntülerin analizi oldukça önemlidir. Çalışmada konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerini U-Net, DeepLab V3+ ve YOLO V3 derin öğrenme mimarileri kullanılarak diş ve çene kemiği yapısını otomatik olarak tespit eden örnek bir yazılım geliştirilmiştir. Kullanılan üç farklı derin öğrenme mimarilerin eğitimlerinden elde edilen sonuçlar zar benzerlik katsayısı performans değerlendirme ölçütüne göre değerlendirilmiştir. Kullanılan üç derin öğrenme mimarisinden U-Net derin öğrenme modeli, 0.001 öğrenme oranı, 70 tekrar eğitim sayısı ve her eğitimde alınan veri boyutu 16 olarak alınıp eğitim gerçekleştirildiğinde model zar benzerlik katsayısına göre 0.9289 doğruluk oranı ile diş ve çene kemiği tespiti gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology, computer-based solutions in the health sector are developing rapidly. It is very important to make careful and detailed treatment planning before the treatment, especially in dental treatments. For this reason, the analysis of images obtained from cone-beam computed tomography devices is very important in dental treatments. An exemplary software has been developed in the study that automatically detects the structure of teeth and jawbone using cone-beam computed tomography images using U-Net, DeepLab V3+, and YOLO V3 deep learning architectures. The results obtained from the training of three different deep learning architectures used were evaluated according to the dice similarity coefficient performance evaluation criterion. Among the three deep learning architectures the U-Net deep learning model, 0.001 learning rate, 70 epochs numbers, and the taken batch size in each training were taken as 16 and the model was evaluated, according to the model dice similarity coefficient, with 0.9289 accuracy rate of tooth and jawbone detection.