İnsan fetuslarında arcus palmaris profundus ve superficialis'in anatomik incelemesi
The anatomical investigation of the deep and superficial palmar arch in human fetuses
  1. Tez No: 688533
  2. Yazar: EKREM SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arcus palmaris profundus (APP) ve arcus palmaris superficialis (APS), sırasıyla arteria radialis (AR) ile arteria ulnaris (AU)'in ramus palmaris profundus'unun, AU ile AR'nin ramus palmaris superficialis (RPS)'inin anastomozu ile oluşur. Elin kompleks arteryel beslenmesine katkı veren APP ve APS tiplerini insan fetuslarında inceleme ve varyasyonlarını tespit etme amaçlandı. APS'nin ve elin morfometrik ölçümlerini insan fetuslarında diseksiyonla değerlendirildi. Çalışmamız, formalinle fikse edilmiş 18-37 haftalık 40 insan fetusunun (19 erkek, 21 kız) 80 membrum superius'unda diseksiyon yapılarak gerçekleştirildi. Diseksiyon mikroskobu ile mm lik ölçekli kağıtlar kullanılarak anatomik yapılar görüntülendi. APS'in tipleri ve varyasyonları incelendi. ACNM görüntülendi. El bilek genişliği, el genişliği, el uzunluğu ve parmak uzunluğu ölçümleri dijital kaliper kullanılarak yapıldı ve el indeksi hesaplandı. APS'yi oluşturan AU çapı, AR çapı, RPS çapı, arteria comitans nervi mediani (ACNM) çapı, APS'nin dalı arteria digitalis palmaris communis (ADPC)'lerin çapı, APS en geniş çapı ve APS uzunluğu ölçümleri Image J yazılımı kullanılarak dijital görüntüler üzerinde gerçekleştirildi. Bu değerlerin cinsiyet, trimester ve taraf durumlarına göre birbirleriyle ilişkisi incelendi. İncelediğimiz trimester fetuslarındaki APP'yi oluşturan dallar ve APP net görüntülenemedi. APS'ler 58 elde (%72,5) komplet tip ve 22 elde (%27,5) inkomplet tip olarak bulundu. Komplet grupta tip A %47,5, tip B %16,25, tip C %3,75, tip D %1,25 ve tip E %3,75; inkomplet grupta tip F %15, tip G %8,75, tip H %2,5 ve tip I %1,25 olarak belirlendi. İki elde (%2,5) AU kaynaklı ve seyri esnasında canalis carpi'den geçen ACNM tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The deep palmar arch (DPA) and the superficial palmar arch (SPA) are formed by anastomosis of the radial artery (RA) and deep palmar branch of the ulnar artery (UA), UA and the superficial palmar branch (SPB) of RA, respectively. We examined the types of DPA and SPA, which contribute to the complex arterial vascular supply of the hand in human fetuses and determined their variations. It was evaluated the morphometric measurements of the SPA and hand in human fetuses by dissection. Our study was carried out by dissecting 80 upper extremities of 40 formalin-fixed human fetuses (19 male, 21 female) 18-37 weeks of age. Anatomical structures were visualized using mm scaled papers with the dissection microscope. The types and variations of SPA were examined. The MA was imaged. Wrist width, hand width, hand length, and digit lengths measurements were made using a digital caliper and hand index was computed. UA diameter, RA diameter, SPB diameter, median artery (MA) diameter, the diameter of the common palmar digital arteries (CPDA) branching the SPA, SPA widest diameter, and SPA length measurements were performed on digital images using Image J software. The relationship of these parameters with each other was analyzed according to gender, trimester, and side status. The branches forming the DPA and the DPA in the trimester fetuses we examined could not be clearly visualized. SPA was the complete type in 58 hands (72.5%) and incomplete in 22 hands (27.5%). In the complete group, type A was 47.5%, type B was 16.25%, type C was 3.75%, type D was 1.25% and type E was 3.75%. In the incomplete group, type F was 15%, type G was 8.75%, type H was 2.5%, and type I was 1.25%. The MA originating from UA and passing through the carpal tunnel during its course was detected in two hands (2.5%).