3-boyutlu galılean uzayında yüzeyler üzerındeki helisler ve karakterizasyonları
Helices on surfaces and their characterizations in galilean 3-space
- Tez No: 688547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu tezde, 3-boyutlu Galilean uzayı G3 de bir yüzey üzerinde yatan eğrinin Darboux çatısı kullanarak k=0,1,2 için k tip slant helislerin tanımı verildi. Eğrinin geodezik eğriliği kg, normal eğriliği kn ve geodezik torsiyonu tg kullanarak yüzey üzerinde yatan bir eğrinin, ekseni izotropik olmayan bir 0-tip slant helis olması için gerek ve yeter koşul elde edildi. Ayrıca, eksenin ifadesi tanımlandı. Dahası, 3-boyutlu Galilean uzay G3 de bir yüzey üzerinde bir 1-tip ve 2-tip slant helis olmadığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, k-type slant helices lying on a surface in Galilean 3-space G3 according to their Darboux frame for k=0,1,2 is defined. The necessary and sufficient conditions for curve lying on a surface to be a 0-type slant helix with non-isophotes axes in terms of their geodesic curvature $k_g$, normal curvature $k_n$, and geodesic torsion $\tau_g$ is obtained. Also, their axes are determined. Moreover, it is proved that there are no 1-type and 2-type slant helix in Galilean 3-space.