Farklı konsantrasyonlarda zoledronate eklenen osteoblast hücrelerine düşük dozlu lazer tedavisinin (LLLT) hücre viabilitesi ve ALP aktivitesine olan etkisinin in vitro olarak incelenmesi
Effect of low level laser therapy(LLLT) on cell viability and ALP activity of osteoblastic cells with different concentrations of zoledronate: in vitro study
  1. Tez No: 267420
  2. Yazar: HİLAL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN T. KÖSEOĞLU, PROF. DR. FERDA TAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kemik rezorpsiyonunu inhibe etmek amacı ile kullanılan Bisfosfonatların (BP'lar) en önemli yan etkisi olan çenelerin osteonekrozu BRONJ (Bisphosphonate related osteonecrosis of the jaws) tedavisinde uygulanan medikal ve/veya cerrahi tedavi yaklaşımların düşük doz lazer tedavisi (LLLT) ile desteklendiğini gösteren sınırlı sayıda klinik çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; BP'ların osteoblast hücrelerinde oluşturduğu inhibitör ve sitotoksik etkiye karşı, düşük doz lazer uygulaması ile biyostimülatif etki yaratmak ve oluşabilecek değişiklikleri araştırmaktır. Bu çalışmada Saos-2 insan osteoblast benzeri hücreleri kullanıldı. 0, 1, 10, 100 µM konsantrasyonlarında zolendronat (ZOL) hücre kültür ortamına verildikten sonra 24. ve 48. saatte 0, 0.25, 0.50 watt diyot lazer uygulaması yapıldı. Lazer uygulamasını izleyen 48. saatte osteoblast hücrelerinde lazerin biyostimulatif etkilerini değerlendirmek üzere; osteoblastlar proliferasyon, ALP aktivitesi ve ALP spesifik aktivitesi yönünden incelendi ve hem ilaç dozuna, hem de lazer gücüne bağlı olarak bu değerlerdeki olası değişiklikler karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi ile değerlendirildi. 24 saatlik gruplarda; ZOL'in etkisi ile hücre sayısı azalmasına rağmen, aynı ilaç konsantrasyonunda bulunan gruplarda lazer uygulamasının hücre sayısını arttırdığı görüldü. ALP aktivitesinin de lazer uygulamasına bağlı olarak arttığı izlendi. 48 saatlik gruplarda ise; aynı ZOL konsantrasyonunda bulunan gruplarda lazer uygulaması, hücre sayısını azaltırken; ALP aktivitesini arttırdı. Farklı konsantrasyonlarda ZOL uygulanan gruplarda farklı lazer güçlerinin tüm hücreler üzerinde artan proliferasyon ve/veya differansiyasyon ile sonuçlanan biyostimulatif etki sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
There are a limited number of clinical studies which indicate the supportive role of low level laser therapy on medical and/or surgical approaches carried out in treatment modalities for BRONJ (Bisphosphonate Related Necrosis of Jaws) which is the most common side effect of bisphosphonates that are used in order to inhibit bone resorption. The aim of this study was to create a biostimulative effect via low level laser therapy against inhibitory and cytotoxic effects of bisphosphonates on osteoblasts and study changes which might be caused by such a procedure. Saos-2 human osteoblast like cells were used in this study. Following an application of 0.1, 10, 100 µM of zoledronate (ZOL) to cell culture mediums, diode laser of 0, 0.25 and 0.50 watts were applied at 24th and 48th hours. At 48th hour after laser application, osteoblasts were evaluated for their proliferation, ALP activity and ALP specific activity in order to assess the biostimulative effects of laser on osteoblasts. Possible changes due to variant doses of ZOL and laser power were examined and compared. The results were assessed statistically with Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests. Even though cell population decreased in groups of 24 hours due to ZOL use, laser application was observed to increase cell population in the groups with the same drug doses. In 48 hours groups on the other hand, laser application was found to decrease cell numbers but to increase ALP activity with the same ZOL concentrations. Different levels of laser power were observed to create a biostimulative effect that results in increased proliferation and/or differentiation treated with cells in groups of different concentrations of ZOL.