Batı Karadeniz trol balıkçılığında ticari ve alternatif torbaların av kompozisyonunun karşılaştırılması
Comparison of the commerical and alternative codends catch composition in the Western Black Sea trawl fishery
- Tez No: 688580
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDES SAADET KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz'de dip trol avcılığında kullanılan ticari trol torbası (40mmD) ile alternatif trol torbalarının (44mmD, 40mmS ve 40mmT90) av kompozisyonları, birim çabadaki av miktarları, tür çeşitliliği ve avlanan ticari balıkların boy dağılımlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma süresince toplam 33 türe ait 64104 birey (701,13 kg) elde edilmiştir. Elde edilen bu türler; 19 kemikli balık, 2 kıkırdaklı balık, 4 kabuklular, 5 yumuşakça, 1 derisidikenli, 1 tulumlu ve 1 sünger türüdür. En fazla tür sayısı 40mmD trol torbasında (28 adet), en az tür sayısı ise 40mmT90 trol torbasında (22 adet) elde edilmiştir. Ortalama CPUE değeri 44mmD trol torbası için 40,22±6,04 kg/s, 40mmD için 66,66±13,00 kg/s, 40mmS için 45,55±7,34 kg/s ve 40mmT90 için 26,12±3,60 kg/s olarak hesaplanmıştır. Ticari balıklardan mezgit balığının en yüksek CPUE değeri 28,75±15,56 kg/s ile 40mmD trol torbasında, barbunya balığının en yüksek CPUE değeri 4,83±2,62 kg/s ile 44mmD trol torbasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the catch composition, Catch per Unit Effort (CPUE), species diversity and length frequency of the commercial trawl codend (40mmD) and alternative trawl codend (44mmD, 40mmS and 40mmT90) used in bottom trawl fishing in the Black Sea were compared. During the study, a total of 64104 individuals (701.13 kg) belonging to 33 species were obtained which were 19 bony fish, 2 cartilaginous fish, 4 crustaceans, 5 mollusks, 1 echinoderm, 1 tunicate and 1 porifera. The highest number of species was obtained in the 40mmD trawl codend (28 species), and the lowest number of species was obtained in the 40mmT90 trawl codend (22 species). The CPUE values were 40.22±6.04 kg/h for 44mmD codend, 66.66±13.00 kg/h for 40mmD codend, 45.55±7.34 kg/h for 40mmS codend and 26.12±3.60 kg/h for 40mmT90 codend. The highest CPUE value for whiting was 28.75±15.56 kg/h in 40mmD trawl codend, while the highest CPUE value for red mullet was 4.83±2.62 kg/h in 44mmD trawl codend.