Farklı şekillerde güçlendirilmiş taşıyıcı gazbeton duvarların mekanik davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of mechanical behaviors of aerated concrete walls strengthening in different shapes
  1. Tez No: 688590
  2. Yazar: MUHAMMED BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yığma yapılar; esas taşıyıcı elemanı doğal taş, kumtaşı, tuğla gibi süneklikleri az gevrek malzemeler ile inşa edilmiş yapılardır. Bu tür yapıların, düşey ve yatay deprem yüklerine dayanımda duvar geometrisinin, duvarda kullanılan malzeme özeliklerinin ve duvar işçiliğinin belirgin payı vardır. Taşıyıcı duvarlar, deprem kuvvetleri nedeniyle oluşan çekme gerilmelerini karşılayacak deformasyon yeteneğinden yoksundur. Nadiren yaşanan kuvvetli deprem etkisinin yanı sıra zaman içindeki bozunmalar, yapının hizmet amacına aykırı kullanılması gibi sebepler nedeniyle duvarlar yatay yük taşıma kapasitesi ve süneklik özelliği bakımından genellikle yetersiz kalmaktadır. Bundan dolayı yeni taşıyıcı duvar elemanlarına ve bu duvar elemanlarının da güçlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni tek katlı veya iki katlı yığma yapılarda taşıyıcı olarak seçilen gazbeton duvarların klasik mevcut tutkal harcını değiştirmeyerek , ek bağlantı elemanları ile gazbeton bloklarını birbirine kenet ve zıvana sistemi ile örerek , duvarların diyagonal basınç deneyi altında davranışlarını incelemek amaçlanmıştır. Mevcut bulunduğumuz zamanda tek katlı binaların taşıyıcı sisteminin betonarme yapmak maliyetli ve zaman açısından uzun bir zaman olacağından dolayı gazbeton duvarları kullanarak hem zaman hemde maliyetten tasarruf edileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada 6 farklı gazbeton duvar numunesi yapılmıştır. Deney numunelerinin boyutları 1200x1200x250 mm şeklindedir. Birinci numune normal kendi özel tutkal şeklindeki normal harcı ile örülmüştür bunun nedeni ise bu numune tipinin çıkan değerleri referans alınarak diğer 5 numune bu değerlere göre değerlendirilmiştir. 2.duvar numunesi Ø12'lik donatılarla birbirine temas eden gazbeton blokların birbirine bağlanması ve diğer 4 duvar numuneside farklı kombinasyonlarla birbirine bağlayarak güçlendirerek toplam 6 gazbeton duvar çeşiti diyagonal basınç deneyine tabi tutulmuştur. Deneyler sonucu, duvarların mekanik özelliklerinin olumlu etkilendiği gözlenmiştir; gevrek davranış sergileyen referans numunesinin yanında diğer güçlendirilmiş duvarların sünek bir davranış sergilediği görünmüştür aynı zamanda yük taşıma kapasiteleride artmıştır. Tüm çalışmalar ve deney KTO Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Labaratuvarında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Masonry structures; The main carrier element is the structures built with brittle materials such as natural stone, sandstone, brick with less ductility. The wall geometry, the material used in the wall and the masonry work have a significant role in the resistance of such structures to vertical and horizontal earthquake loads. The load-bearing walls are incapable of deformation to meet the tensile stresses caused by earthquake forces. In addition to the rarely experienced strong earthquake effect, the walls are generally insufficient in terms of lateral load bearing capacity and ductility due to reasons such as deterioration over time and use of the building contrary to its service purpose. Therefore, new load-bearing wall elements and strengthening of these wall elements are needed. It is aimed to examine the behavior of the walls under the diagonal pressure test by not changing the classical existing glue mortar of the aerated concrete walls selected as carriers in the new single-storey or two-storey masonry buildings, by interlacing the gas concrete blocks with additional fasteners with a clamp and tenon system. In our current time, it is thought that it will be costly and time-consuming to make reinforced concrete of the carrier system of single-storey buildings, therefore, by using aerated concrete walls, both time and cost will be saved. In this study, 6 different aerated concrete wall samples were made. The dimensions of the test samples are 1200x1200x250 mm. The first sample was knitted with normal mortar in the form of its own special glue, because the other 5 samples were evaluated according to these values by taking the values of this sample type as reference. A total of 6 aerated concrete wall types were subjected to diagonal pressure tests by connecting the gas concrete blocks in contact with each other with Ø12 irons in the 2nd wall sample and by strengthening the other 4 wall samples by connecting them with different combinations. As a result of the experiments, it was observed that the mechanical properties of the walls were positively affected; In addition to the reference sample exhibiting brittle behavior, the other reinforced walls showed a ductile behavior, and their load carrying capacity also increased. All studies and experiments were carried out in KTO Karatay University Civil Engineering Laboratory.