On the generalizations and properties of solid sequence spaces derived from cesaro type matrices
Cesaro tipi matrislerden türetilen solid dizi uzaylarının özellikleri ve genelleştirilmeleri üzerine
- Tez No: 688589
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tezde, bazı dikkat çekici sonsuz matrislerden türetilen geri çekilme ile elde edilmiş sld-A^(-1) (E) ile gösterilen, solid dizi uzaylarıyla ilgili bir araştırma verilmiştir. E kompleks veya reel dizilerin bir kümesi ve A da negatif olmayan girdilere sahip bir sonsuz matris olsun. Tanım olarak, x∈A^(-1) (E) olması ancak ve ancak x dizisinin A'nın tanım kümesine düşmesi ve Ax∈ E olması demektir. Benzer şekilde, , x∈sld-A^(-1) (E) olmasınıda ancak ve ancak |x| dizisinin A'nın tanım kümesine düşmesi ve A|x|∈ E olacak şekilde tanımlarız. Böylece, E=l_p (1
Özet (Çeviri)
In this thesis, a research on some remarkable pullback solid sequence spaces, denoted by sld-A^(-1) (E), derived from infinite matrices is given. Let E be a set of complex or real sequences and A an infinite matrix with non-negative entries. By definition, x∈A^(-1) (E) if and only if the sequence x falls in the domain of A and Ax∈ E. Similarly, we define , x∈sld-A^(-1) (E) if and only if the sequence |x| falls in the domain of A and A|x|∈ E. Thus, if E=l_p (1