Betonarme yapıların onarımı, güçlendirilmesi ve lifle güçlendirilmiş polimerler
Repairing and strengthening of reinforced concrete buildings and fibre reincorfed polymers
- Tez No: 166218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
BETONARME YAPILARIN ONARIMI GÜÇLENDİRİLMESİ VE LİFLE GÜÇLENDİRİLMİŞ POLİMERLER ÖZET Bu çalışmada öncelikle betonarme yapılara etkiyen hasar tipleri açıklanmış ve ülkemizin jeolojik konumu sebebiyle bu hasar tipleri arasında en çok zararı veren“deprem”üzerinde durulmuştur. Depreme karşı önlem alabilmek için öncelikle depremden dolayı oluşan hasar şekillerini bilmemiz gerekir. Betonarme yapılarda, özellikle taşıyıcı sistem elemanları üzerinde oluşan hasarlar nedenleriyle beraber açıklanmıştır. Deprem bölgesinde olan ülkemizde yapıların büyük bir çoğunluğu gerekli standartları sağlamamaktadır. Bu tip yapıların yıkılarak tekrar yapılması çok büyük bir maliyet gerektirir. Bu yüzden hasar görmüş yapılar mümkünse onarılmalı, ileride hasar görebilecek durumda olan yapılar ise güçlendirilmelidir. Onarım ve güçlendirme, yapının özelliklerine göre farklı yöntemlerle ve malzemelerle yapılabilir. Bu çalışmada ülkemizde yaygın olarak kullanılan yöntemler ve malzemeler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Onarım ve güçlendirme malzemelerinden biri olan ve hem dünyada hem de ülkemizde kullanımı yaygınlaşmaya başlayan, FRP'ler üzerinde özellikle durularak içyapısı, mekanik ve fiziksel özellikleri, çeşitleri, uygulanış şekilleri ve diğer sistemlerden ayrılan özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca deneysel davranışları incelenmiş, FRP ile sarılmış elemanların, analitik çözümleri yapılarak sonuçlan karşılaştırılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
REPAIRING AND STRENGTHENING OF REINFORCED CONCRETE BUILDINGS AND FIBRE REINFORCED POLYMERS SUMMARY First of all, the types of damages that effects the reinforced concrete buildings are told and especially“earthquake”, the most harmful damage type for our country because of its geological location, is explained. To avoid the earthquakes harmful effects, we should know the damages occured in R/C buildings elements. The damages on the load carrying elements are expressed with the reasons. For our country, which is in earthquake region, a very large amount of building is not suggesting the essential standarts. Demolishing these buildings is highly costed. For this reason damaged buildings, if possible, should be repaired and the buildings which have risks for the future should be strengthened. Repairing and strengthening can be done by various ways and materials. The study. expresses the ways and materials that are used in our country. As a repairing and strengthening material, FRP usage in world and in our country is increasing. The aim of this study is to show the types, mechanical and physical properties and the difference between other systems. In addition to this, experimantally known behaviours of FRP wrapped elements are compared with analytical solutions. Xll