Probleme dayalı öğrenme süreçlerinde beden eğitimi öğretmeninin kolaylaştırıcı roldeki eylemlerinin keşfedilmesi
Discovering physical education teacher's actions as a facilitator role in problem-based learning processes
  1. Tez No: 688625
  2. Yazar: GÜVEN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son yıllarda öğretmenin kolaylaştırıcı rolü öğrenci merkezli yaklaşımlarla çalışılmasına rağmen öğretmenin kolaylaştırıcı olarak eylemlerinin neler olduğunun tanımlanmasına ihtiyaç vardır. Bu araştırma, probleme dayalı öğrenme ortamlarında öğretmenin kolaylaştırıcı rolünü gerçekleştirirken, bu roldeki eylemlerinin neler olduğunu, bu eylemlerin betimlenmesini ve bu eylemlerin nerelerde ve nasıl kullanıldığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kolaylaştırıcı eylemlerinin yeterince betimlenmemesi ve uygulama örneğinin literatürde bulunmaması alanda bir boşluk teşkil etmektedir. Çalışma literatürde bulunan bu boşluğu doldurmaktadır. Süreç nitel araştırma yöntemi desenlerinden betimleyici durum çalışması ile ortaya koyulmuştur. Araştırmaya yedi (dört kız, üç erkek) dokuzuncu sınıf öğrencisi odak grup üyesi, üniversite öğretim üyesi eleştirel arkadaş ve araştırmacı ise uygulamacı-araştırmacı olarak katılmıştır. Uygulama sürecinde öğrenciler, altı hafta boyunca probleme dayalı öğrenmede oluşturulan problemleri gruplarıyla çözmeye çalışmışlardır. Araştırmacı ders planlarını ve dersler için gerekli materyalleri hazırlamış, pandemi koşullarına uygun ders ortamı yaratmış, probleme dayalı öğrenme modeliyle uygulama yapmış, kolaylaştırıcı eylemlerine yönelik verileri toplamış, verileri analiz etmiş ve raporlaştırmıştır. Araştırmanın bulguları üç tema altında toplanmıştır. İlk tema Soru Soran (hatırlatıcı sorular / devam eden sorular / yönlendirici sorular / provoke sorular / değerlendirmeye yönelik sorular), ikinci tema Teşvik Eden (ipucu verme / katılımı destekleme / övgüde bulunma) üçüncü tema Rehberlik Eden (açıklama yapma, geri bildirim verme) olarak ortaya çıkmıştır. Probleme dayalı öğrenme sürecinde ortaya çıkan bulgularla, temalarda verilen bu eylemlerin ne zaman, niçin, nasıl kullanıldığı ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak öğretmenler probleme dayalı öğrenme ortamlarında, bilgi öğrenciler ve öğretmenler arasında sosyal olarak yapılandırıldığı için, öğrencileri yalnız bırakmak yerine onlara uygun yönlendirme ve rehberlik sunmalılardır.
Özet (Çeviri)
Although the facilitator role of the teacher has been studied with student-centered approaches in recent years, there is a need to define the actions of the teacher as a facilitator. This research aims to reveal what the teacher's actions in this role are, the description of these actions and where and how these actions are used while performing the role of facilitator in problem-based learning environments. The fact that the actions of the facilitators are not adequately described and the application example is not available in the literature a gap in the field. The study fills this gap in the literature. The process has been demonstrated with a descriptive case study, one of the qualitative research method designs. Seven (four girls, three boys) ninth grade students participated in the research as focus group members, university faculty members as critical friends and researchers as practitioners-researchers. During the implementation process, the students tried to solve the problems created in problem-based learning with their groups for six weeks. The researcher prepared the lesson plans and the necessary materials for the lessons, created a lesson environment suitable for the pandemic conditions, applied with the problem-based learning model, collected the data for the facilitator actions, analyzed the data and reported it. The findings of the research were grouped under three themes. The first theme is Asker (reminder questions / follow-up questions / guiding questions / provoking questions / evaluative questions), the second theme is Encouraging (cueing / supporting participation / praising), the third theme is Guiding (explaining, giving feedback). With the findings that emerged in the problem-based learning process, when, why and how these actions given in the themes were used were revealed. As a result, teachers should offer appropriate guidance and guidance to students rather than leaving them alone, as knowledge is socially constructed between students and teachers in problem-based learning environments