The wronski map for flag varieties
Bayrak varyeteleri için wronski gönderimi
  1. Tez No: 688627
  2. Yazar: EMRE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ ÖZGÜR KİŞİSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde bayrak varyeteleri, Grassmann varyeteleri $G(d,n)$ ve Wronski gönderimi altındaki davranışları çalışılmıştır. Öncelikle, bayrak varyetelerini projektif varyete olarak tanımlanması için gerekli cebirsel, topolojik ve kombinatorik araçlar tanıtıldı. Grassmann varyetesinin ve bayrak varyetelerinin kohomolojisini anlamak için Schubert kalkülüs tanımlandı. Bazı kombinatorik hesaplamaları, özellikle Littlewood-Richardson katsayılarını hesaplamayı kolaylaştıran Young tablosu tarif edildi ve üzerinde derinlemesine çalışıldı. Son olarak ise bir polinom setini, polinomların ve onların türevlerinin determinantı olarak tanımlanan Wronski determinantına gönderen Wronski gönderimini inceledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied flag varieties, the Grassmann variety $G(d,n)$, and their behavior under the Wronski map. We begin by introducing algebraic, topological, and geometric tools that are required to define flag varieties as projective varieties. Schubert calculus is introduced in order to understand the cohomology of the Grassmannian and flag varieties. We described Young tableau which is a helpful tool that makes some combinatorial computations, in particular of Littlewood-Richardson coefficients, easier, and studied it extensively. Finally, we studied the Wronski map which sends a set of polynomials to their Wronski determinant which is given by the polynomials and their derivatives.