Hesitant T-spherical fuzzy sets and their applications in decision-making
Tereddütlü T-küresel bulanık kümeler ve karar vermedeki uygulamaları
- Tez No: 688628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez sekiz bölümden olu¸smaktadır. Bölüm 1'de, detaylı literatur incelemesi ve tezin motivasyonu sunulmu¸stur. Bölüm 2'de bulanık kümelerin genelle¸stirmeleri hakkında ön bilgiler verilmi¸stir. Bölüm 3'te tereddütlü T-Küresel bulanık (TTKB) küme kavramı, tereddütlü T-Küresel bulanık elemanların skor ve kesinlik fonksiyonları ve tereddütlü T-Küresel bulanık kümeler arasındaki küme i¸slemleri tanımlanarak örnekler verilmi¸stir. Bölüm 4'te, TTKB elemanlar arasındaki Dombi operatörleri tanıtılmakta ve Dombi operatörlerine dayanarak tereddütlü T-küresel Dombi bulanık (TTKDB) a˘gırlıklı aritmetik ortalama operatörü, TTKDB a˘gırlıklı geometrik ortalama operatörü, TTKDB sıralı a˘gırlıklı aritmetik ortalama operatörü ve TTKDBsıralı a˘gırlıklı geometrik ortalama operatörü tanımlanmı¸s ve baz özellikleri incelenmi¸stir. Bölüm 5'te, TTKB ortamda bir çok kriterli grup karar verme yöntemi geli¸stirilmi¸s ve önerilen yöntem için bir algoritma sunulmu¸stur. Ayrıca önerilen yöntemin i¸sleyi¸sini göstermek için personel seçimini konu alan bir örnek verilmi¸stir. Bölüm 6'da sunulan birle¸stirme operatörlerindeki parametreye göre bir analiz sunulmu¸stur. Bölüm 7'de, bulanık kümelerin genelle¸stirmeleri arasındaki kar¸sıla¸stırmaları gösteren bir tablo ve yorum verilmi¸stir. Bölüm 8'de, elde edilen sonuçlar ve gelecekte yapılacak çalı¸smalar hakkında bazı açıklamalar sunulmu¸stur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight sections. In Section 1, detailed literarature review and motivation of the paper are presented. In Section 2, generalizations of fuzzy sets. In Section 3, the concept of the hesitant T-spherical fuzzy (HTSF) set, the score and accuracy functions of the hesitant T-Spherical fuzzy elements, and the set operations between the hesitant T-Spherical fuzzy sets are defined and examples of them are given. In Section 4, Dombi operators among HTSF elements are introduced and based on Dombi operators, hesitant T-spherical Dombi fuzzy (HTSDF) weighted arithmetic averaging operator, HTSDF weighted geometric averaging operator, HTSDF ordered weighted arithmetic averaging operator and HTSDF ordered weighted geometric averaging operator are defined and some properties of them are investigated. In Section 5, a multi-criteria group decision making method has been developed in the HTSF environment and an algorithm for the proposed method is presented. In addition, an example of personal selection is given to demonstrate the operation of the proposed method. In Section 6, an analysis by the parameter in the aggregation operators presented is presented. In Section 7, a table and commentary showing comparisons between the generalizations of fuzzy sets are given. In Section 8, some explanations about the obtained results and works to be presented in the future.