Akut lösemili çocuklarda enfeksiyon bulgularının değerlendirilmesi
Findings of infection in children with acute leukemia
  1. Tez No: 688629
  2. Yazar: DİLARA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. ŞULE ÜNAL CANGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Akut lösemiler çocukluk çağının en sık görülen malignitesi olup, günümüzde genel sağkalım oranları akut lenfoblastik lösemi (ALL) için %90'lara, akut miyelobastik lösemi (AML) için ise %60'lara ulaşmıştır. Ancak enfeksiyonlar bu hasta grubundaki morbidite ve mortalitenin önemli bir sebebi olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi, İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda 1 Ocak 2008 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında akut lösemi tanısı alan, 1-18 yaş arasındaki 242'si ALL, 49'u AML tanılı 291 çocuk hastanın (123 kız/168 erkek, ortalama tanı yaşı 6,11±4,79 yıl (1-17 yıl 9 ay)) dosyaları retrospektif olarak incelenmiş, hastaların indüksiyon, konsolidasyon, reindüksiyon tedavileri sırasında kaydedilen enfeksiyon epizodları değerlendirilmiştir. Hastaların relaps ve hematopoetik kök hücre nakli dönemlerindeki enfeksiyonları ve altta yatan daha sık enfeksiyona neden olacak hastalığı bulunan olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya dahil edilen ALL hastalarından 181'i St. Jude Total XV protokolü, 61'i BFM ALL-IC 2009 protokolü ile tedavi edilmiş olup, bu iki hasta grubuna ait enfeksiyöz komplikasyonların karşılaştırılması yapılmıştır. Tanı anında hastaların %40,5'inde başvuru yakınması olarak ateş görülmüştür. ALL'li hastalarda St. Jude Total XV grubunda 402, BFM ALL-IC 2009 grubunda 173 olmak üzere toplam 575 enfeksiyon epizodu izlenmiş olup iki grup arasında toplam enfeksiyon epizodu sayıları benzerdir (p=0,261). St. Jude Total XV grubundaki ALL hastalarının %53'ünde, BFM ALL-IC 2009 grubundaki ALL hastalarının %62,3'ünde en az bir kez mikrobiyolojik olarak tanımlanmış enfeksiyon epizodu izlenmiştir. ALL'li hastalardaki enfeksiyonların %38,4'ünü mikrobiyolojik olarak tanımlanmış, %27,3'ünü klinik olarak tanımlanmış enfeksiyonlar, %34,3'ünü ise odağı bilinmeyen ateş (OBA) atakları oluşturmaktadır. Mikrobiyolojik olarak tanımlanmış enfeksiyon sayısı, BFM ALL-IC 2009 grubunda St. Jude Total XV grubuna göre daha yüksektir (p=0,004). Uzamış nötropeni saptanan epizod sayıları ortalaması BFM ALL-IC 2009 grubunda, St.
Özet (Çeviri)
Acute leukemia is the most common malignancy of childhood, overall survival rates has increased to 90% for acute lymphoblastic leukemia (ALL) and 60% for acute myeloblastic leukemia (AML). But, infections are still an important cause of morbidity and mortality in this patients. In this study, 291 children; 242 with ALL and 49 with AML (123 female/168 male, mean age 6,11±4,79 years (1-17 years 9 months)), diagnosed with acute leukemia between the ages of 1-18 years, in Hacettepe University, İhsan Doğramacı Children's Hospital, Department of Pediatric Hematology between January 1, 2008 and December 31, 2019 were retrospectively reviewed and infection episodes recorded during induction, consolidation and reinduction treatments were evaluated. Patients with infections during relapse or hematopoietic stem cell transplantation periods and patients with underlying diseases that would cause more frequent infections were not included. Of the ALL patients, 181 were treated with the St. Jude Total XV protocol, 61 of them were treated with the BFM ALL-IC 2009 protocol, and infectious complications of these two groups were compared. Fever was observed as a complaint in 40.5% of the patients at the time of diagnosis. Total of 575 infection episodes, 402 in the St. Jude Total XV group and 173 in the the BFM ALL-IC 2009 group were observed, total number of infection episodes was similar between the two groups (p=0.261). At least one microbiologically documented episode of infection was observed in 53% of the St. Jude Total XV group and 62.3% of BFM ALL-IC 2009 group. In patients with ALL, 38.4% of the 575 infection episodes were microbiologically documented, 27.3% were clinically documented infections, and 34.3% were fever of unknown origin (FUO). The number of microbiologically documented infections was higher in BFM ALL-IC 2009 group than the St. Jude Total XV group (p=0.004). The mean of episodes with prolonged neutropenia found in the BFM ALL-IC 2009 group was found to be significantly higher than the St.