Çocukluk çağı akut lösemilerinde görülen pulmoner komplikasyonlar
Pulmonary complications seen in acute childhood leukaemia
- Tez No: 281693
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE DURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
AMAÇ: Çocukluk çağı akut lösemilerinde tedavi sırasında enfeksiyon kökenli pnömoniler başta olmak üzere pulmoner komplikasyonlar sık görülmektedir. Bu hastalarda tanı güçlüğü olabilmektedir. Pulmoner komplikasyonlar immun sistemi baskılanmış olan lösemili hastaların bir bölümünde antimikrobiyal ve destek tedavisindeki gelişmelere rağmen mortaliteye neden olabilmektedir. Çalışmamızda bölümümüzde akut lösemi tanısı alan ve takibi sırasında pulmoner komplikasyon gelişen hastaların sıklığını, klinik, laboratuvar, radyolojik, mikrobiyolojik özellikleri ile hastalığın tedavisi, izlemi, prognozu ve akut lösemi ile ilgili özelliklerini değerlendirilerek bulgularımızı literatür ile karşılaştırmak tanı ve tedavi konusunda eksiklerimiz varsa bunlardan mümkün olunları gidermenin yollarını aramayı amaçladık.HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya 1 Haziran 2004 ?1 Temmuz 2009 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı'nda akut lösemi tanısı alan ve tedavi gören, tedavi sırasında veya tedavi sonrasında pulmoner komplikasyon gelişen hastalar alındı. Hastaların akut lösemi tedavi sırasında ve sonrasında gelişen pulmoner komplikasyonlara ait özellikleri, klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları değerlendirildi. Tanı, tedavi, izlem ve prognoz ile ilgili özellikler araştırıldı.BULGULAR: Çalışmaya alınan 60?ı (%51,7) kız, 56?sı (%48,3) erkek, yaş ortancası 58 ay (6 ay-194 ay) olan toplam 116 akut lösemili hastadan 46 olguda 68 adet (%58) pulmoner komplikasyonun geliştiği gözlendi. Pulmoner komplikasyonların 58 (%85.3)'i enfeksiyon kökenli idi ve en sık tedavinin konsolidasyon & güçlendirme aşamasında (%54.4) geliştikleri saptandı. Enfeksiyon dışı pulmoner komplikasyonlar ise %11.8 sıklıkta olup daha çok tedavi başlamadan veya tedavinin hemen başında ortaya çıkmıştı. İki olguda pulmoner komplikasyonun etyolojisi sınıflandırılamamıştı. Komplikasyonların % 47.1'ı ağır nötropenik (ANS
Özet (Çeviri)
AIM: During the treatment of acute childhood leukaemia, pulmonary complications are frequently encountered, especially pneumonias of infectious origin. These diseases may be difficult to diagnose, and in spite of developments in antimicrobial and support treatments, pulmonary complications may cause mortality in some patients whose immune system is under pressure. In this study, our purpose was to evaluate the frequency of pulmonary complications in patients diagnosed with acute leukaemia, their clinical, laboratory, radiological, and microbiological characteristics, their treatment, follow-up, and prognosis, and the characteristics of acute leukaemia; we compared our findings with the literature and investigated ways to overcome any possible shortcomings in diagnosis and treatment.PATIENTS AND METHOD: The study was performed between 1 June 2004 and 1 July 2009 in the Child Haematology Department of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty on patients who had been diagnosed with acute leukaemia and had undergone treatment, and who had developed pulmonary complications during or after treatment. The characteristics of these complications, and clinical, laboratory and radiological findings were assessed, and characteristics relating to their treatment, follow-up and prognosis were studied.FINDINGS: A total of 116 acute leukaemia patients were included in the study, of whom 60 (51.7%) were female and 56 (48.3%) were male. Average age was 58 months (6 months - 194 months), and 68 (58%) pulmonary complications were observed in 46 cases. Of these pulmonary complications, 58 (85.3%) were of infectious origin, and were observed to develop most frequently (54.4%) at the stage of consolidation of treatment. Non-infectious pulmonary complications were seen at a rate of 11.8%, and generally occurred before or at the very beginning of treatment. In two cases, the aetiology of pulmonary complications could not be classified. 47.1% of complications occurred in the severe neutropenic period (ANS