Biga yarımadasının sismik soğrulma yapısı
Seismic attenuation structure of Biga peninsula
  1. Tez No: 688631
  2. Yazar: SEMANUR KENAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Biga Yarımadası'ndaki aktif sismik kaynaklarda meydana gelen deprem verileri kullanılarak, ilgili sismojenik bölgelere ait cisim dalgası soğrulma karakterleri ortaya konulmaktadır. Çalışma kapsamında kullanılan veri seti, Ayvacık Fay Zonu, Saroz Fay Zonu ve Çan-Biga Fay Zonu üzerinde meydana gelmiş, büyüklükleri 2.2 ile 5.4 arasında değişen üç bileşenli olarak kaydedilmiş toplam 1714 depreme ait kayıtlardan oluşmaktadır. İlgili veri setinde, her bir üç bileşenli deprem kaydı için ayrı ayrı P,S ve koda fazları kullanılarak 10 farklı merkez frekans için Koda Normalizasyon tekniği uygulanmış ve üç farklı sismojenik zon için frekans bağımlı soğrulma fonksiyonları elde edilmiştir. Bu fonksiyonlar P ve S Fazları için sırasıyla Ayvacık Fay Zonunda Qp=(34.7±22.8)f1.33±0.25 ve Qs=(8.4±9.5)f1.15±0.04, Saroz Fay Zonu' nda Qp=(12.2±1.2)f1.15±0.04 ve Qs=(20.7±3.4)f1.24±0.06 ve Çan-Biga Fay Zonu' nda Qp=(6.74±0.6)f1.4±0.04 ve Qs=(19.3±3)f1.36±0.06 olarak hesaplanmıştır. Tüm merkez frekanslar için ortalama Qs/Qp oranları ise sırasıyla Ayvacık, Saroz ve Çan-Biga Fay Zonu için 1.63, 2.10 ve 2.58 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the body wave attenuation characteristics of the relevant seismogenic regions are revealed by using earthquake data from active seismic sources in the Biga Peninsula. The data set used within the scope of the study consists of three-component recordings of 1714 events, varying in magnitudes from 2.2 to 5.4, that occurred on the Ayvacık Fault Zone, the Saroz Fault Zone and the Çan-Biga Fault Zone. Coda Normalization technique was processed for 10 different central frequencies by using P, S and Coda phases separately and frequency dependent attenuation functions have been obtained for each seismogenic zone. These functions for P and S Phases are Qp=(34.7 ± 22.8)f1.33±0.25 and Qs=(8.4±9.5)f1.15 ± 0.04 in Ayvacık Fault Zone, Qp=(12.2±1.2)f1.15±0.04 and Qs=(20.7±3.4)f1.24±0.06 in Saroz Fault Zone, Qp=(6.74±0.6)f1.4±0.04 and Qs=(19.3±3)f1.36±0.06 in the Çan-Biga Fault Zone respectively. The average Qs/Q pratios for all central frequencies were calculated as 1.63, 2.10 and 2.58 for Ayvacık, Saroz and Çan-Biga Fault Zones, respectively.