Ayvacık Yarımadası üst kabuk yapısının yerel deprem tomografisi ile araştırılması
Investigation of upper shell structure of Ayvacik peninsula by local earthquake tomography
  1. Tez No: 526390
  2. Yazar: SEÇKİN ÇAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA BEKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Biga Yarımadası'nın güneybatı ucunda Ayvacık(Çanakkale)-Tuzla merkezli Ocak ve Şubat aylarında meydana gelen deprem etkinliği bölgenin sismik aktivitesinin incelenmesini gerekli hale getirmiştir. Yerel deprem tomografisi için depremlerden sonra bölgeye kurulan geçici ve sabit istasyonlardan alınan yaklaşık 3000 civarı deprem kaydı ile bölgenin tektonik ve üst kabuk yapısının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Hazırlanan veri seti için P ve S dalgalarının seyahat zamanları belirlendikten sonra VELEST algoritması kullanılarak ilk konumlandırmaları yapılan depremlerin odak mekanizması çözüm sonuçlarından faylanmanın KB-GD yönlü normal atımlı fay karakterinde olduğu görülmüştür. LOTOS-12 programı kullanılarak 3-B model oluşturulmuştur. Oluşturulan 3-B model için eşzamanlı yinelemeli ters çözüm yapılarak grid ağı için çalışma alanının en son 3-B modeli elde edilmiştir. Çözüm kalitesini denetlemek amacıyla yaygın olarak kullanılan dama tahtası testi tercih edilmiştir. Model üzerinden Vp ve Vp/Vs hız dağımlarının belirlenebilmesi için farklı derinlik seviyelerinde kesitler alınmış, bölgedeki jeolojik unsurlar, faylanma yapısı ve potansiyel jeotermal alan için sonuçlar değerlendirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The earthquake activity centered on Ayvacık (Canakkale) – Tuzla in the southwestern tip of the Biga Peninsula in January and February necessitated the examination of the seismic activity of the zone. For the local earthquake tomography, it was aimed to reveal the upper crust structure due to regional tectonism by using the P and S phase arrival times of approximately 3000 earthquake records taken from the temporary and fixed station established in the region after the earthquakes and within 3 months from 1 January 2017. For the prepared dataset, the focus mechanism of the earthquakes which are located by using the VELEST algorithm after the travel times of the P and S waves are determined, it is founded that the tectonic window fault is in the NW-SE direction normal strike fault character. LOTOS-12 software was used the reveal the 3D model, the last 3D model of the case area for the grid network was obtained by performing simultaneous iterativi inverse solution. A widely used checkerboard set is preferred for checking the quality of the solution. In order to determine the velocity distribution of Vp and Vp/Vs trough the model, different depth levels were taken and the results are for the geological elements in the region, the faulting structure and potential geothermal field were evaluated and presented.