Elit ragbicilerde 8 haftalık core antrenmanın bazı performans parametrelerine etkisi
The effects of 8 weeks of core training on someperformance parameters in elite rugby players
  1. Tez No: 688652
  2. Yazar: ERKAN GÖRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Müsabık ragbi sporcularına uygulanan 8 haftalık Core antrenmanın (karın antrenmanı) bazı fiziksel ve motorik özelliklere olumlu veya olumsuz etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Samsun ili, Türkiye Ragbi Liginde yarışan toplam 40 ragbi sporcusu katılmıştır. Çalışma grubu 8 haftalık Core antrenman yaptırılan deney grubu (DG; n=20) ve normal ragbi antrenmanlarına devam eden kontrol grubundan (KG; n=20) oluşmaktadır. Tüm sporculara, ön test ve son test aşamasında 20 m sürat, dikey sıçrama, mekik, el kavrama kuvvet ölçümü, durarak uzun atlama, esneklik, sağlık topu atma, Vo2max (maksimal oksijen tüketim kapasitesi), plank, vücut ağırlığı ve boy uzunluk ölçümleri yapılmıştır. Araştırma verileri, SPSS programında p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the positive or negative effects of 8-week core training (abdominal workouts) applied to competitor rugby players on some physical and motoric characteristics. Material and Method: A total of 40 rugby players competing in Samsun province, Turkish Rugby League participated in the study. The study group consists of an experimental group who received 8 week Core training (EG; n=20) and a control group who continued their normal rugby training (CG; n=20). During the pre-test and post-test stages, all athletes underwent 20 m. sprint, vertical jump, sit-up, hand grip strength measurement, standing long jump, flexibility, health ball throwing, Vo2max (maximal oxygen consumption capacity), plank, body weight and body length measurements. Research data were tested with SPSS program at p0,05).