Effect of trastuzumab and lonıdamıne-loaded lıpıd nanopartıcles on her2+ breast cancer
Trastuzumab ve lonidamin yüklü lipid nanopartiküllerin her2+ meme kanseri üzerine etkisi
  1. Tez No: 688651
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM ZURNACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biology, Biotechnology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamız HK2 hedefiyle glikolizin inhibisyonu ve HER2 hedefiyle birçok kanser türünde yüksek ifade edilen HER2 yolağının inhibisyonunu içermektedir. Bu iki hedefin kombine inhibisyonu dolasıyla azalmış sağkalım, negatif metastaz ve indüklenmiş apoptoz beklenmektedir. Trastuzumab HER2 inhibitörü olarak kullanılırken, lonidamin HK2 inhibitörü olarak kullanıldı. Trastuzumab insan epidermal büyüme faktörü 2 (HER2) olarak adlandırılan antijene seçici olarak bağlanmak üzere tasarlanmış bir antikordur. Lonidamin kanser hücrelerinde aerobik glikolizi inhibe ettiği bilinen indazol-3-karboksilik asidin bir türevidir. Lonidaminin etkisini arttırmak ve hedef spesifik hale getirmek için Lonidamin hibrit nanopartikülller içerisinde hücrelere gönderildi. Trastuzumab ve Lonidamin yüklü hibrit nanopartiküllerin kombinasyonu pozitif sonuçlar verdi. SKBR3 hücrelerinde artmış apoptoz Annexin V, DNA fragmentasyon analizi ve gen seviyesinde BAX/BCL-2 oranı ile gösterilmiştir. Ayrıca kombinasyon grubunda artmış VDAC ekspresyonu western blot analizi ile tespit edilmiştir. Trastuzumab ve Lonidamin yüklü nanopartiküllerin kombinasyonunun metastaz üzerindeki etkisi çizik deneyi ve MMP-2 gen ekspresyonu analizleri ile tesbit edilmiştir. Sonuçlara göre kombinasyon grubu diğer tüm gruplara kıyasla yüksek anlamlı boşluk alanı vermiştir. Ayrıca MMP-2 gen ekspresyonu kombinasyon grubunda kontrole kıyasla anlamlı inhibisyon göstermiştir. Sonuçlarımıza göre Trastuzumab ve Lonidamin yüklü hibrit nanopartiküllerin kombinasyonu sinerjik etki meydana getirmiştir. Bu kombine terapi ile ilaç direncinin önüne geçilebilir. Ayrıca HER2 pozitif meme kanserinde kemoterapi sürecine faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Our study includes inhibition of glycolysis with HK2 target and inhibition of HER2 pathway, which is highly expressed in many cancer types, with HER2 target. Reduced survival, negative metastasis, and induced apoptosis are expected due to the combined inhibition of these two targets. Trastuzumab was used as the HER2 inhibitor, while lonidamine was used as the HK2 inhibitor. Trastuzumab is an antibody designed to selectively bind to an antigen called human epidermal growth factor 2 (HER2). Lonidamine is a derivative of indazole-3-carboxylic acid, which is known to inhibit aerobic glycolysis in cancer cells. Lonidamine was delivered to cells in hybrid nanoparticles to increase the effect of lonidamine and make it target-specific. The combination of trastuzumab and Lonidamine-loaded hybrid nanoparticles yielded positive results. Increased apoptosis in SKBR3 cells was demonstrated by Annexin V, DNA fragmentation analysis, and gene-level BAX/BCL-2 ratio. In addition, increased VDAC expression in the combination group was detected by western blot analysis. The effect of the combination of trastuzumab and lonidamine loaded nanoparticles on metastasis was determined by scratch assay and MMP-2 gene expression analyses. According to the results, the combination group gave a high significance wound area compared to all other groups. In addition, MMP-2 gene expression showed significant inhibition in the combination group compared to the control. According to our results, the combination of trastuzumab and lonidamine-loaded hybrid nanoparticles created a synergistic effect. With this combined therapy, drug resistance can be prevented. It may also be beneficial to the chemotherapy process in HER2-positive breast cancer