The correlation of FGF23 level with parathyroid hormone level at different stages of chronic kidney disease
Kronik böbrek hastalığının farklı evrelerinde FGF23 seviyesinin paratiroid hormon düzeyi ile korelasyonu
  1. Tez No: 688681
  2. Yazar: SIMAH MUMAJAD IBRAHIM ALNUAIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik böbrek hastalığının farklı evresindeki hastalarda FGF-23 düzeylerini belirlemekti ve FGF23 düzeyi ile bazı elektrolitler ve PTH hormonu arasındaki ilişkiyi buldu. Mevcut çalışma, Azadi Eğitim Hastanesi ve Al-jumhuri Hastanesini ziyaret eden 20 ila 71 yaşları arasındaki her iki cinsiyetten (65 erkek ve 44 kadın) kronik böbrek hastalığı hastaları (enfekte hasta kronik böbrek yetmezliği) -kontrol (sağlıklı kişiler) çalışmasıdır. Irak, Kerkük'te (Ekim-Aralık 2020) hedef nüfus. Son dönem böbrek hastalığı olan her hasta, toplam dört saat boyunca haftada iki veya üç kez hemodiyaliz aldı. Bu çalışmanın sonuçları, böbrek yetmezliği olan en yüksek yaş grubunun %26,2 ile 51-60 yaş olduğunu göstermiştir. Daha sonra yaş grubu %22,1 ile 61-70 olurken, böbrek yetmezliği hastalarının en düşük yaş grubu %5,4 ile 31-40 oldu. Bu çalışmanın sonuçları, mevcut çalışmada sağlıklı kişilerin yüzdesinin 40 (%26,8) olduğunu, böbrek yetmezliği olan hasta sayısının 83 (%55,7) olduğunu, böbrek hastalığının diğer evrelerinin bildirildiğini gösterdi. evre ise 9 (%6) hastayı içeriyordu. Dördüncü aşamada 17 (%11,4) hasta vardı. CDK (erkek ve kadın) hastalarında kalsiyum seviyeleri, kontrol grubuna kıyasla anlamlı (P≤0,05) düşüş gösterdi. CDK (erkek ve kadın) hastalarında fosfor, FGF-23 ve PTH düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı (P≤0,05) artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of current study was determining the levels of FGF-23 in patients at different stage of chronic kidney disease, and found the correlation between FGF23 level and some electrolytes and PTH hormone. The current study is a case (patient chronic renal failure) -control (healthy persons) study Chronic renal disease patients of both genders (65 males and 44 females) aged 20 to 71 years' old who visit Azadi Teaching Hospital and Al-jumhuri Hospital in Kirkuk, Iraq (from October to December 2020), are the target population. Per patient with end-stage renal disease received hemodialysis twice or three times a week for a total of four hours. The results of the current study demonstrated that the highest age group with renal failure was 51-60 years, where it was 26.2%. Then, the age group was 61-70, as it was 22.1%, while the lowest age group of patients of renal failure was 31-40, where it was 5.4%. The results of the current study showed that the percentage of healthy people in the current study was 40 (26.8%), while the number of patients with kidney failure was 83 (55.7%), while other stages of kidney disease were reported, the third stage included 9 (6%) patients while. The fourth stage included 17 (11.4%) patients. Calcium levels in CDK (male and female) patients showed significant (P≤0.05) decrease compare with control group. Phosphorus, FGF-23 and PTH levels in CDK (male and female) patients were showed significant (P≤0.05) increase compare with control group.