Hipogonadotropik hipogonadizmli erkek hastalarda fibroblast growth faktör 23 (FGF-23), parathormon, kalsiyum ve fosfor düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of fibroblast growth factor 23 (FGF-23, parathyroid hormone, calcium and phosphate levels in male patients with hypogonadotropic hypogonadism
- Tez No: 311696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÖNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, hipogonadotropik hipogonadizmli erkekhastalarda serum FGF-23 düzeyleri ile PTH, Ca ve P arasındaki ilişkiyiaraştırmaktır.Bu çalışmaya 31 hipogonadotropik hipogonadizmli erkek hasta ve 20sağlıklı kontrol dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm olgulardan, rutin laboratuartestler ve serum testosteron, FSH, LH, PTH, P ve Ca düzeyi analizi içinperiferik venöz kan örnekleri alındı. Serum FGF-23 düzeyi analizi için serumörnekleri derin dondurucuda biriktirildi.Çalışmamızda kontrol grubu ile kıyasladığımızda hipogonadotropikhipogonadizmli hastalarda serum P düzeylerinde artma, PTH düzeylerindeazalma gözlenmiş, fakat Ca ve FGF-23 seviyelerinde herhangi bir değişiklikolmamıştır. Yapılan korelasyon analizinde ise FGF-23 ile P seviyeleriarasında ve PTH ile Ca seviyeleri arasında istatistiki olarak anlamlıderecede fark saptanmıştır.Daha önceki klinik çalışmalarda hipogonadotropik hipogonadizmlierkek hastalarda kemik metabolizmasında bozukluklar, sekonderosteoporoz, serum P ve PTH seviyelerindeki deği?ikliklerin olduğugösterilmiştir. Bu çalışmada, tüm bu değişikliklerin serum P düzeyinin majordüzenleyicilerinden biri olan FGF-23 ile bağlantılı olmadığını gördük.Sonuç olarak bu çalışma hipogonadotropik hipogonadizmli gençerkeklerde bu konuyla ilgili yapılan ilk çalışmadır. Çalışmamız bu konudayapılacak daha kapsamlı ve prospektif çalışmalara öncülük edebilir. Tüm bubulguların ışığı altında daha geniş hasta serilerinde ve genetik incelemelerleberaber yapılacak ileri düzey çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study was to investigate serum FGF-23 levels and itsrelationship with PTH, Ca and P in male patients with hypogonadotropichypogonadism.Thirty-one male patients with hypogonadotropic hypogonadism andtwenty healthy controls were enrolled in the study. The periferic venousblood samples of all the subjects involved in the study were taken for routinelaboratory tests and serum testosteron, FSH, LH, PTH, P and Ca levelsanalysis. The serum samples were collected and stored at deep-freezer forserum FGF-23 level analysis.In our study, it was observed that there was increase in serum Plevels and there was decrease in PTH levels in patients withhypogonadotropic hypogonadism when compared with control group,however there was no difference in Ca and FGF-23 levels. It wasdetermined that there were statistically significant difference between FGF-23 with P levels and PTH with Ca levels in correlation analysis.The previous clinical studies have shown that there were bonemetabolism disorders, secondary osteoporosis, changes in serum P andPTH levels in male patients with hypogonadotropic hypogonadism. In thisstudy, we have observed that there is no correlation between all of thosechanges and one of the major regulators serum P, FGF-23.In conclusion, this is the first study that was done in young males withhypogonadotropic hypogonadism. Our study has the pioneering feature formore comprehensive and prospective studies in the future. Together with allof this results, we may suggest that it should be done high level studies withgenetic searches and much more patient series.