Farklı CAD/CAM bloklardan elde edilen endokronlar ile restore edilen mandibular molar dişlerin kırılma dayanımına ferrulenin etkisi
Effect of ferrule on fracture strength of mandibular molar teeth restored with endocrowns from different CAD/CAM blocks
  1. Tez No: 688686
  2. Yazar: ELİF SOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SİNAN TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın amacı, farklı CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim) bloklardan elde edilen endokron ile restore edilen ferruleli ve ferrulesiz mandibular molar dişlerin kırılma dayanımlarının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada 90 adet alt daimi molar diş kullanıldı. 10 adet diş kontrol grubu olarak rastgele ayrıldı. Kontrol grubu hariç kalan dişlerin hepsine kök kanal tedavisi yapıldı. Dişler 1 mm ferruleli ve ferrulesiz grupları oluşturmak için rastgele 2 gruba ayrıldı. Dişlerin ferrule durumuna göre endokron preparasyonları yapıldı. CAD/CAM tekniği ile IPS e.max CAD (Grup IPS) (Ivoclar Vivadent, Schaan, Lihtenştayn), Celtra Duo (Grup CD) (Dentsply Sirona, Konstanz, Almanya), Cerasmart (Grup CS) (GC Corp, Avrupa) ve Tetric CAD (Grup TC) (Ivoclar Vivadent) bloklarından endokronlar üretildi. Restorasyonlar kendinden adezivli rezin simanla simante edildi. Simantasyon sonrasında tüm örnekler termal siklus ile yaşlandırma işlemine tabi tutuldu. Yaşlandırma sonrasında Universal test cihazına yerleştirilen örneklereaksiyal yükleme yapıldı. Yükleme hızı her bir örnek için 1mm/dk olacak şekilde ve kırılma meydana gelene kadar kuvvet uygulandı. Kırık tipleri dental operasyon mikroskobu (Zeiss, Oberkochen, Almanya) altında incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Çalışmamızda en yüksek kırılma dayanımı değeri kontrol grubuna aitti.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the fracture strength of mandibular molar teeth with and without ferrule restored with endocrown produced from different CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) blocks. In this study, 90 mandibular permanent molars were used. 10 teeth were randomly assigned as the control group. Root canal treatment was performed on all teeth except the control group. Teeth were randomly divided into 2 groups to form groups with and without 1 mm ferrules. Endocrown preparations were made according to the ferrule state of the teeth. Endocrown restorations were produced fromIPS e.max CAD (Group IPS) (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), Celtra Duo (Group CD) (Dentsply Sirona, Konstanz, Germany), Cerasmart (Group CS) (GC Corp, Europe) and Tetric CAD (Group TC) (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) blocks using CAD/CAD technique. Restorations were cemented with self-adhesive resin cement. After cementation, all specimens were aged by thermal cycle. After aging, the specimens placed in the Universal test device were loaded axially. Maximum force was applied at a loading speed of 1mm/min for each sample and until fracture occurred. Fracture types were examined under the dental operating microscope (Zeiss, Oberkochen, Germany). Statistical analysis of the obtained data was performed. In our study, the highest fracture strength value belonged to the control group.