Farklı renk, kalınlık ve materyallerle üretilen lamina venerlerin renk maskeleme özelliklerinin in vitro incelenmesi
Effect of thickness and material shade on the color masking ability of laminate veneers
- Tez No: 560381
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN DÖRTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı 4 farklı CAD/CAM materyali ile yapılan farklı kalınlıklardaki porselen lamina venerlerin renkleşmiş bir substratı maskeleme yeteneğini ölçmektir. C2 rengindeki kompozit reçineden (Filtek Z550) paslanmaz çelik kalıp ile 12x14 mm boyutlarında ve 4 mm kalınlığında 150 adet substrat oluşturulmuştur. Substratların rengi VITA Easyshade spektrofotometreyle ölçülmüştür. Lamina venerler elmas kesme diski ile IPS e.max MT ve LT (EMX-MT, EMX-LT), IPS Empress LT (EMP), Celtra DUO LT (CD), VITA Suprinity T (VS) CAD/CAM bloklardan 0.3, 0.5 ve 0.8 mm kalınlıklarda kesilmiştir (n=10). Variolink II ışıkla sertleşen reçine siman ile lamina venerler substratlar üzerine üretici firmanın direktifleri doğrultusunda simante edilmiştir. Simantasyon esnasında örneklerin üzerine 1 kg ağırlık konmuştur. 20 sn sonra ağırlık kaldırılıp, taşan siman temizlenerek 10 sn ışık uygulanmıştır. Örneklerin rengi tekrar ölçülmüştür. Elde edilen iki renk değeri arasındaki fark ΔE formülüyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the shade masking ability of laminate veneers made from 4 different CAD/CAM materials. To mimic the discolored tooth, C2 shade of Filtek Z550 composite resin was used. A stainless steel mold containing 12x14 mm slots with 4 mm thickness was used to prepare 150 substrates. Shade of the substrates was measured with VITA Easyshade spectrophotometer. Laminate veneer samples of 0.3 mm, 0.5 mm and 0.8 mm layers were cut with a low-speed diamond disc from IPS e.max CAD MT and LT (EMX_MT, EMX-LT), IPS Empress CAD (EMP), Celtra DUO LT (CD), VITA Suprinity T (VS) blocs. Substrates and laminate veneers were cemented using Variolink II light curing resin cement. During the procedure, a 1 kg weight was placed on top of the veneer. After 20 seconds the weight was removed and the excess cement was cleared away. The shade of the samples was measured again. The difference between two shades was calculated using the ΔE formula.