İki yeni hibrit CAD/CAM materyali ile iki farklı yapıştırma simanı kullanılarak endokron restorasyonların kırılma dayanımının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comperative evaluation of fracture strenght of endocrowns by using TWO new hybrid CAD/CAM materials and two different luting cements
- Tez No: 496843
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMA ÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu in vitro araştırmanın amacı, endodontik tedavi görmüş koronal aşırı madde kaybı olan alt büyük azı dişlerin restorasyonlarında iki rezin nanoseramik, Lava Ultimate (3M ESPE, Seefeld, Germany), Cerasmart (GC Corp., Tokyo, Japan) ve lityum disilikat cam seramik IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) CAD/CAM bloklarla Cerec Omnicam sisteminde oluşturulan endokron restorasyonların iki farklı yapıştırma simanı RelyX Ultimate Clicker (3M ESPE, Seefeld, Germany) ve RelyX U200 (3M ESPE, Seefeld, Germany) ile yapıştırıldıktan sonra kırılma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada 90 adet çekilmiş çürüksüz insan alt büyük azı dişi kullanıldı. Okluzal yüzeye paralel olacak şekilde mine sement bileşiminin 2mm üzerinde peparasyon yapıldı. ProTaper genişletme aletleri ile kanallar genişletildi ve kanallar termoplastik guta-perkalar ile dolduruldu. Hazırlanan dişler plastik kalıplar içine soğuk akrile yerleştirildi. Kavite tabanından 2mm yükseklikte, servikal bandın genişliği 2mm'nin altına düşmeyecek ve basamak brakmayacak şekilde her dişe standart endokron kavite preparasyonu yapıldı. Dişler üç eşit gruba (n=30 ) ayrıldı; 1. Grup: LAVA Ultimate rezin nanoseramik bloklar, 2. Grup: Cerasmart rezin nanoseramik ve 3. Grup: IPS e.max CAD (lityum disilikat cam seramik). Her grup için CEREC Omnicam sistemi kullanılarak CAD/CAM endokronlar üretildi. İki farklı yapıştırma simanı (RelyX Ultimate Clicker ve RelyX U200) kullanıldığı için her grup kendi içinde iki gruba ayrıldı ve endokron restorasyonlar dişlere simante edildi. Restorasyonu tamamlanan örneklerin herbiri 5⁰C ve 55⁰C'de arasında 5000 kez termal siklus işlemine tabi tutuldu. Ardından dişler instron test cihazına yerleştirildi. 450'lik açı ile dişlerin bukkal tüberküllerine dişler kırılıncaya dek hızı 1mm/dakika olmak üzere yükleme yapıldı. Elde edilen sonuçlar Newton değerleri üzerinden hesaplandı ve istatistiksel olarak ANOVA ve Bonferroni çoklu karşılaştırma testleri ile (a=0.05) değerlendirildi. Yapıştırma simanlarından bağımsız olarak iki CAD/CAM restoratif materyal türü arasında kırılma dayanımı düzeyleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0,044). Cerasmart (1250,0 (1044,3 - 1544,8 N) grubuna göre IPS e.max CAD (1515,9 (1243,9 - 1895,4 N) grubunun kırılma dayanımının daha yüksek olduğu bulundu (p=0,007). Kırılma sonrası örnekler stereomikroskop ile incelenerek kırılma tipi belirlendi ve tüm örneklerde en fazla tamir edilemeyen tip IV kırılma bulgulandı. Çalışmamızda kullanılan CAD/CAM blokların maksimum çiğneme kuvvetleri ortalamasının çok üstünde olduğu ve bundan dolayı, klinikte endokronların, koronal aşırı madde kayıplı endodontik tedavi görmüş arka grup dişlerde uygulanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the fracture strength of two resin nanoceramic [Lava Ultimate (3M ESPE, Seefeld, Germany) and Cerasmart (GC Corp., Tokyo, Japan)] and one lithium disilicate glass ceramic [IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein)] CAD/CAM endocrowns fabricated with a Cerec Omnicam system and luted with two different luting cements [RelyX Ultimate Clicker (3M ESPE, Seefeld, Germany) and RelyX U200 (3M ESPE, Seefeld, Germany)] during restoration of endodontically treated teeth with extensive coronal destruction. 90 extracted non-carious human molar teeth were used in this study. Crowns of the teeth were sectioned in parallel with occlusal surface at 2mm above the cementoenamel junction. Root canal enlargement was performed with ProTaper engine system and root canals were obturated with gutta-percha cones. The teeth were individually placed in fast-cure acrylic resin. A standard endocrown cavity preparation was performed in each tooth, 2mm high from the cavity floor, with the cervical band width not less than 2mm and without step. Teeth were randomly divided into three groups (n=30): Group 1: Lava Ultimate (resin nanoceramic blocks), Group 2: Cerasmart (resin nanoceramic blocks) and Group 3: IPS e.max CAD (lithium disilicate glass ceramic blocks). Endocrowns were manufactured using CEREC Omnicam system. Each group was divided into two subgroups according to luting cements (RelyX Ultimate Clicker and RelyX U200) and endocrowns were cemented. Each teeth were thermocycled 5000 times between 5⁰C and 55⁰C. A compresive load was applied with universal testing machine at 45-degree angle to the long axis of the buccal cusp with a speed of 1mm/min until failure occured. Obtained data were evaluated as Newton and statistical analysis were performed with ANOVA and Bonferroni multiple comparison tests (p=0.05). Statistical significant difference was observed between Cerasmart (1250,0 (1044,3 - 1544,8 N) and IPS e.max CAD (1515,9 (1243,9 - 1895,4 N) indepently luting cements (p=0,044) and IPS e.max showed significantly higher fracture strength values than Cerasmart (p=0,007). Samples were examined under stereomicroscope and fracture types were determined. Catastrophic fracture was shown as the most unrepaired type IV. CAD/CAM blocks used in this study showed higher results in average of maximum chewing forces and therefore it can be concluded that endocrown restorations might be performed in clinical conditions for endodontically treated posterior teeth with extensive coronal destruction.