COVID-19 pandemi sürecinde kronik hastalığı bulunan erişkinlerin sağlık anksiyetesi ile kronik hastalıklara uyum durumlarının ilişkisi
Relationship between the health anxiety of the adults with chronic illnesses and their adaptation to chronic illnesses during COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 688691
  2. Yazar: ESRA NUR ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, kronik hastalığı olan bireylerde fiziksel ve ruhsal değişikliklere yol açabilmekte ve kronik hastalık uyumunun etkilenmesine sebep olabilmektedir. Çalışmamızda Covid-19 pandemi döneminde sağlık anksiyetesi ve kronik hastalığa uyum durumları ile bu uyuma etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı prospektif anket çalışması olarak yapılan çalışma aile hekimlikleri polikliniklerine başvuran en yaygın dört kronik hastalık olan kalp damar hastalıkları, malignite, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve diyabetes mellitus (DM) tanısı almış, çalışma kriterlerini karşılayan 259 kişi ile yapıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM-SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The Covid-19 pandemic, which affects the whole world, can cause both physical and mental changes in individuals with chronic diseases and may affect the adaptation to chronic disease. In our study, it was aimed to evaluate health anxiety and adaptation to chronic disease and the factors affecting this adaptation during the Covid-19 pandemic period. Materials and Methods: The study, which was conducted as a descriptive prospective survey study, was conducted with 259 individuals who met the study criteria and were diagnosed with cardiovascular diseases, malignancy, chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and diabetes mellitus (DM), which are the 4 most common chronic diseases, who applied to family medicine outpatient clinics. IBM-SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.