Fakoemülsifikasyonun intraoküler basınç ve biyometrik parametrelere etkisi
Effect of phacoemulsification on intraocular pressure and biometric parameters
- Tez No: 688692
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TÜRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda Fakoemülsifikasyon cerrahisinin intraoküler basınç üzerine etkisini ve bu etkide rol alan preoperatif/intraoperatif parametreleri belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.07.2020-01.04.2021 tarihleri arasında fakoemülsifikasyon cerrahisi ve katlanabilir GİL implantasyonu uygulanan 40 hastanın 40 gözü prospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastalara ameliyat öncesi tam oftalmolojik muayene yapıldı. Olguların cinsiyeti, hangi gözün opere edildiği kaydedildi. Tüm hastalarda en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), detaylı ön segment ve fundus muayeneleri, Goldmann aplanasyon tonometrisi ile göz içi basınç (GİB) ölçümleri ve Lenstar optik biyometri cihazı ile ön kamara derinliği (ÖKD), santral korneal kalınlık (CCT), aksiyel uzunluk (AL) ölçümleri postoperatif 1. Gün, 1. Hafta, 1. Ay ve 3. Ayda tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to evaluate the effect of phacoemulsification surgery on intraocular pressure. The effects of preoperative/intraoperative parameters on intraocular pressure changes were investigated. Material and Method: Fourty eyes of 40 patients who underwent phacoemulsification surgery and foldable IOL implantation at Izmir Tepecik Training and Research Hospital between July 2020 and April 2021 were prospectively analyzed. Standard ophthalmological examination was performed in all cases in preoperative and postoperative period. In the Preoperative period and on the first day, in the first week, in the first month and in the third month of postoperative period; best corrected visual acuity (BCVA), standard ophthalmologic examination findings, intraocular pressure (IOP) measurements, anterior chamber depth (ACD), central corneal thickness (CCT), axial length (AL) measurements of all patient were record. Statistical analysis of the data obtained in this study was performed with SPSS 22.