Nikel esaslı metalik camların kristalizasyonu ile kompozit malzeme üretimi
Production of composite materials by crystallization of ni based metallic glasses
  1. Tez No: 688702
  2. Yazar: MUHAMMED EMİR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN HİTİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, Ni-CoWB alaşım sistemi içerisin de bulunan Ni42.6Co20W20B17.4 metalik cam alaşımı izotermal sıcaklıkta, farklı sürelerde kristalizasyon işlemine tabi tutulmuş ve kristalizasyonun metalik cam alaşımı üzerindeki, mekanik, mikroyapısal özellikleri ve korozyon davranışı araştırılmıştır. Metalik cam alaşımının mikrosertliği 1200 Hv olarak ölçülmüş, elde edilen kompozit numunelerde ise 1445 Hv sertliğe ulaşılmıştır. Camsı alaşımınkristalizasyon işlemi sonucunda sertliğinin artmasının sebebi, sertliği 4500- 5000 Hv olan CoWB fazının yapıda çökelmiş olmasıdır. En yüksek sertliğe sahip kompozititn kırılma tokluğu 3,50-11,63 Mpa√m aralığında olduğu tespit edilmiştir. En yüksek sertliğe ulaşmış olan kompozit numunenin %3,5 NaCl ve 1 M HCl çözeltileri içerisindeki korozyon dayanımları ortaya koyulmuştur. % 3,5 NaCl çözeltisi içerisinde kompozit numunenin korozyon dayanım değeri (Ikor) 20,58 µA/cm2 ve 1 M HCl içerisindeki korozyon dayanımı (Ikor) 0,385 µA/ cm2 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the Ni42.6Co20W20B17.4 metallic glass alloy in the Ni-CoWB alloy system was subjected to crystallization different times at isothermal temperature and the mechanical, microstructural properties and corrosion behavior of crystallization on the metallic glass alloy were investigated. The microhardness of the metallic glass alloy was measured as 1135 Hv, and the hardness of 1445 Hv was reached in the composite samples obtained. The reason for the increase in the hardness of the glassy alloy as a result of the crystallization process is that the CoWB phase with a hardness of 4500-5000 Hv precipitated in the structure. The fracture toughness of the composite with the highest hardness was found to be in the range of 3,50-11,63 Mpa√m. The corrosion resistance of the composite sample, which has reached the highest hardness, in 3,5% NaCl and 1 M HCl solutions has been revealed. The corrosion resistance value (Ikor) of the composite sample in 3,5% NaCl solution was measured as 20,58 µA/cm2 and the corrosion resistance (Ikor) in 1 M HCl was measured as 0,385 µA/ cm2.