Torakolumbal bölgeye uygulanan foam roller yönteminin endurans, esneklik ve mobilite üzerine anlık etkisi
Acute effect of foam roller to the thoracolumbal region on endurance, flexibility and mobility
- Tez No: 688703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma torakolumbal bölgeye farklı sürelerde uygulanan foam roller yönteminin endurans, esneklik ve mobilite üzerine anlık etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya son 6 aydır düzenli egzersiz yapmamış, yaş ortalaması 22,27±2,41 sağlıklı 30 kadın katılmıştır. Çalışmamızda katılımcılara 48 saat ara ile 60 saniye ve 120 saniye olmak üzere foam roller uygulaması yapılmıştır. Katılımcılara endurans (Sorensen Testi), esneklik (Otur Uzan Testi), mobilite (Modifiye Schober testi) ve yorgunluk (Görsel Analog Skalası) değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirmeler her uygulama öncesi ve sonrası yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre 60 saniye foam roller uygulamasında mobilite artışı (p=0,008), esneklik artışı (p=0,001) ve yorgunluk artışı (p=0,001) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. 120 saniye uygulanan foam roller seansı sonrasında ise esneklik artışı (p=0,001), mobilite artışı (p=0,031) ve yorgunluk artışı (p=0,001) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. 60 s yorgunluk testi sonrası değerinin 120 s değerine (p=0,001) göre yüksek olması istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre yapılan değerlendirmelere göre her iki sürede uygulanan foam rollerın endurans üzerine etkisi bulunmamıştır. Her iki sürede yapılan foam roller uygulaması esneklik, mobilite ve yorgunluğu arttırmaktadır ancak zamansal olarak anlamlı fark yanlızca yorgunlukta 60 s süresince yapılan foam roller uygulamasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to understand the acute effect of the foam roller method applied to the thoracolumbal region at different times on endurance, flexibility and mobility. For this purpose 30 healthy women with an average age of 22,27±2,41 who did not exercise regularly for the last 6 months participated in the study. In our study, foam roller application was performed for 60 seconds and 120 seconds with 48 hour intervals. Endurance (Sorensen Test), flexibility (Sit and Reach Test), mobility (Modified Schober Test), and fatigue (Visual Analog Scale) were evaluated. Evaluations were made before and after each application. According to the results of the study, increase in mobility (p=0.008), increase in flexibility (p=0.001) and increase in fatigue (p=0.001) were found statistically significant in 60 seconds foam roller application. After the foam roller session applied for 120 seconds, increased flexibility (p=0.001), increased mobility (p=0.031) and increased fatigue (p=0.001) were statistically significant. It was found statistically significant that the value after the 60 sec fatigue test was higher than the 120 sec value (p=0.001). According to the evaluations, the foam roller applied in both periods did not have an effect on endurance. According to the results of our study, foam roller application in both periods increases flexibility, mobility and fatigue, but a significant difference was found only in foam roller application performed for 60 s in fatigue.