Demir nikel esaslı metalik cam alaşımın (Fe39Ni39Mo4Si6B12)fiziksel özelliklerinin ısıl işlem sonucu FMR tekniği ile incelenmesi
Investigation of the physical properties of iron nickel basedmetallic glass alloy (Fe39Ni39Mo4Si6B12) by FMR technique as a result of heat treatment
- Tez No: 832564
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechatronics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada öncelikle metalik camın tarihi akışı verildi. Literatür çalışmaların desteği ile FMR tekniğine uygun olan Fe 39 Ni 39 Mo 4 Si 6 B 12 tercih edildi. FMR çalışmalarına başlamadan önce malzemenin XRD ve XRF değerleri her bir ısıl işlem için (Isıtılmamış,1 dakika, 5 dakika, 30 dakika ısıtılmış) grafikleri elde edilmiş ve malzemenin içindeki her bir elementin varlığı görülmüştür. Amorftan kristale doğru bu sıralanış SEM görüntüleriyle de çalışmada sunulmuştur. Her ısıl işlemin Vickers sertlik değerleri alındı ve sertlik değerlerinin ısıl işlemler neticesinde arttığı gözlemlendi. Isıl işlem neticesindeki değişimin manyetik özelliklerine de yansıyacağı düşünülerek yapılan bu çalışmada FMR tekniği kullanılmıştır. Bu teknikte numunelerin her birine manyetik alan 0°-180°aralığında uygulanmıştır ve değişim grafiklerle gözlenmiştir. Metalik cam Fe 39 Ni 39 Mo 4 Si 6 B 12 'ınmanyetik sensör ve verici kullanımında önemli bir yer tutacağı deneylerle gözlemlenmiş ve ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the historical flow of metallic glass is given. With the support of the literature studies, Fe 39 Ni 39 Mo 4 Si 6 B 12 , which is suitable for the FMR technique, was preferred.Before starting the FMR studies, the XRD and XRF values of the material were graphed for each heat treatment (unheated, 1 minute, 5 minutes, 30 minutes heated) and the presence of each element in the material was observed. SEM images of this order from amorphous to crystal are also presented in this study. Vickers hardness values of each heat treatment were taken and it was observed that the hardness values increased as a result of heat treatments. FMR technique was used in this study, which was carried out considering that the change as a result of heat treatment will also be reflected in the magnetic properties. In this technique, a magnetic field was applied to each of the samples in the range of 0°-180°and change was observed with differentiation graphs. It has been observed and proven by experiments that metallic glass Fe 39 Ni 39 Mo 4 Si 6 B 12 will occupy an important place in the use of magnetic sensors and actuators.