COVİD-19 pandemisi sırasında yüksek risk altında ve düşük risk altında çalışan sağlık çalışanlarının tükenmişlik, kaygı, depresyon, algılanan stres düzeyi, somatik belirtiler, psikolojik dayanıklılık, damgalama ve travmatize olma düzeylerinin karşılaştırılması
Depression, anxiety, depression, perceived stress level, somatic symptoms, psychological resistance of health care professionals who work at high risk and at low risk during COVID-19 pandemia
  1. Tez No: 688709
  2. Yazar: AYÇA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET HAMİD BOZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
1- Giriş ve Amaç: COVID-19 pandemisi bütün dünyada tesirini göstermiş olup sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamı her yönüyle etkilemiştir. Bütün insanları farklı yönleriyle etkilese dahi COVID-19 özellikle pandemiyle mücadelede ön safta yer alan sağlık çalışanlarını daha fazla etkilemiştir. Sağlık personeli, pandemiyle savaşırken bireysel sağlığını tehlikeye atmakla kalmamış aynı zamanda psikolojik olarak da birçok olumsuzlukla yüzleşmek ve bunlarla mücadele etmek durumunda kalmıştır. Bu nedenle yapılan çalışmada COVID-19'un sağlık çalışanlarında sebep olduğu psikolojik etkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. 2- Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında 100 yüksek riskli çalışanı, 100 düşük riskli çalışanı olmak üzere toplam 200 sağlık çalışanına COVİD-19 salgını esnasında çalışmanın ruhal etkilerini değerlendirmek amacıyla anket uygulanmış olup sonuçlar değerlendirilmiştir. Araştırma sırasında kullanılan ölçekler ise; Beck Depresyon Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Algılanan Damgalama Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlılık Ölçeği, Somatizasyon Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği, Olayların Etkisi Gözden Geçirilmiş Formu ve Algılanan Stres Ölçeği'dir. 3- Bulgu ve Sonuçlar: Çalışma neticesinde yüksek riskli sağlık çalışanlarında Beck Depresyon Ölçeği puanları, Algılanan Damgalama Ölçeği puanları, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği puanları , Maslach Tükenmişlik Ölçeğinin alt ölçekleri olan Duygusal Tükenmişlik, Duyarsızlaşma, Genel Öz yeterlilik puanları düşük riskli sağlık çalışanlarından daha yüksek bulunmuştur. Algılanan Sosyal Destek, Kısa Psikolojik Sağlamlılık, Somatizasyon Ölçeği, Olayların Etkisi Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği puanları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Maslach Tükenmişlik Ölçeği toplam puanı ile Duygusal Tükenmişlik alt alanı, Duyarsızlaşma alt alanı, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği puanı, Algılanan Damgalama Ölçeği Puanı ve Somatizasyon Ölçeği puanı arasında anlamlı ve pozitif yönde bir korelasyon vardır. Algılanan damgalama Ölçeği puanı ile temas düzeyi arasındaki korelasyonun ise anlamlı ve negatif yönde olduğu görülmüştür. Genel Öz Yeterlilik Ölçeği puanı ile Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği puanı arasında anlamlı ve negatif yönde bir korelasyon vardır. İleriki çalışmalarda sağlık çalışanlarının pandemi dönemindeki uzun süreli ruh sağlığı etkileri araştırılabilir
Özet (Çeviri)
1- Introduction and Aim: The COVID-19 pandemic has had an impact all over the world and has affected all aspects of social, economic and cultural life. Even if it affects all people in different ways, COVID-19 has particularly affected healthcare workers at the forefront of combating the pandemic. Healthcare personel not only endangered their individual health while fighting the pandemic, but also had to face and combat many negativities psychologically. 2- Material and Method: Within the scope of the study, questionnaires were applied to a total of 200 healthcare professionals, 100 of whom are high-risk employees and 100 of whom are low-risk employees, in order to evaluate the mental effects of the work during the COVID-19 outbreak, and the results were evaluated. The scales used during the research are; Beck Depression Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale, Perceived Stigma Scale, Perceived Social Support Scale, General Self-Efficacy Scale, Brief Resilience Scale, Somatization Scale, Maslach Burnout Scale, Post Traumatic Stress Impact Disorder Scale, Perception of Post Traumatic Stress Disorder Scale. 3- Findings and Results: As a result of the study, Beck Depression Scale scores, Perceived Stigma Scale scores, General Self-Efficacy Scale scores, Emotional Exhaustion, Depersonalization, and General Self-efficacy scores, which are the subscales of Maslach Burnout Scale, were found to be higher in high-risk health workers than low-risk health workers. When the Perceived Social Support, Brief Resilience, Somatization Scale, Effect of Events Scale, and Perceived Stress Scale scores were compared, no significant difference was found aimed to examine the psychological effects of COVID-19 on healthcare workers. There is a significant and positive correlation between Maslach Burnout Scale total score and Emotional Burnout subdomain, Depersonalization subdomain, Post Traumatic Stress Disorder Scale score, Perceived Stigma Scale score and Somatization Scale score. The correlation between the Perceived Stigma Scale score and the level of contact was found to be significant and negative. There is a significant and negative correlation between the General Self-Efficacy Scale score and the Post Traumatic Stress Disorder Scale score. In future studies, the long-term mental health effects of healthcare professionals during the pandemic period can be investigated.