Toplum ruh sağlığı merkezinde izlenen ağır ruhsal bozukluğu olan hastalarda obstruktif uyku apne sendromunun toplumsal mesleki işlevsellik ve hastalığın şiddeti ile ilişkisi
The relationship between obstructive sleep apnea syndrome and social and occupatinal functioning and the severity of illness in patients with severe mental disorders followed up in a community mental health centre
  1. Tez No: 844148
  2. Yazar: MEHMET EMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ağır ruhsal bozukluğu olan hastalarda obstruktif uyku apne sendromunun toplumsal ve mesleki işlevsellik ve hastalığın şiddeti ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya toplum ruh sağlığı merkezine (TRSM) kayıtlı ve başvuran ağır ruhsal bozukluğu olan 174 hastaların verileri değerlendirilmiştir. Ağır ruhsal bozukluğu olan hastalar şizofreni ve bipolar olarak iki gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler hasta kayıtlarından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between obstructive sleep apnea syndrome and social and occupational functionality and the severity of the disease in patients with severe mental disorders. Materials and Methods: The data of 174 patients with severe mental disorders who were registered and applied to the community mental health center were evaluated. Patients with severe mental disorders were evaluated by dividing them into two groups: schizophrenia and bipolar. The data used in the research were taken from patient records. Results:.