Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi Hakkari ili örneği
Investigation of the relationship between healthy nutrition and physical activity participation motivations Hakkari province example
- Tez No: 688716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı; sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışma Kasım 2020 – Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini Hakkari ilinde bulunan ve BESYO mezunu olan; Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezleri ve Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı kurum ve kuruluşlarda aktif çalışanlara oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, 42 sorudan oluşan (5'li likert) anket formu ile toplanmıştır. Araştırma toplamda 306 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir.(n-306) Araştırma kapsamına alınan katılımcıların %58'i yani 177 kişi erkeklerden, %42'si yani 129 kişi ise kadınlardan oluşmaktadır. Çalışmaya katılan grubun yaş ortalaması %34,9'u yani 107 kişi ile 23 – 27 yaş aralığıdır. Aynı zamanda katılımcıların %70,3'ü (215 kişi) bekar kişilerden oluşmaktadır. Yine ortalama değerlere bakıldığında en çok karşılaşılan bir diğer sonuç, katılımcıların %65,7'sinin (201 kişi) anne eğitim durumunun ilkokul mezunu ve %43,8'inin (134 kişi) baba eğitim durumunun ilkokul mezunu olduğu görülmektedir. Yapılan anket sonuçlarında sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının, kişilerin özellikle medeni durumları ve annelerinin öğrenim durumları ile net bir ilişki ulaşılmıştır. Sonuç olarak sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite motivasyonu arasında bir ilişki olduğu, fakat kişilerin/katılımcıların bu ilişkiyi yüksek seviyede benimseyemediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is the examination of the relationship between healthy eating and participation in physical activity motivations. This study was conducted between November 2020 - February 2021. The population of the study consists of the participants in the province of Hakkari. The data of the research were collected with a questionnaire form consisting of 42 questions. 58% of the participants, that is 177 people included in the scope of the research, are men, and 42%, that is 129 people, are women. If we look at the average numbers, the most participatingage range among the age ranges is 34.9%, that is, the age range of 23-27 with 107 people. At the same time, 70.3% (215 people) of the participants are single people. Again, when the average values are examined, it is seen in another expression that is most frequently encountered, 65.7% of the participants (201 people) are primary school graduates of their mother and 43.8% (134 people) of them are primary school graduates. In the results of the survey, it was concluded that the motivations for healthy eating and participating in physical activity are in a clear relationship with the marital status of the individuals and their mothers' educational status. As a result, it was concluded that there is a relationship between healthy eating and physical activity motivation, but that individuals / participants cannot adopt this relationship at a high level.