Doğum sonu dönemde eş şiddetine maruz kalan annelerin maternal bağlanma ve öz-şefkat düzeylerinin incelenmesi
Investigation of maternal attachment and self-compassion levels of mothers exposed to partner violence in the postpartum period
- Tez No: 870791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ALAN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma doğum sonu dönemde eş şiddetine maruz kalan annelerin maternal bağlanma ve öz şefkat düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel türde yapıldı. Çalışmanın örneklemini 20 Ekim 2023-31 Ocak 2024 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 3-12 aylık bebeğe sahip 330 anne oluşturdu. Veriler kişisel bilgi formu, eş şiddeti değerlendirme formu, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) ve Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu (ÖŞÖ-KF) kullanılarak toplandı. Gruplar arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için Independent Simple T Testi kullanılırken ikili analizlerde anlamlı çıkan değişkenler Enter Yöntemi kullanılarak Çoklu Doğrusal Regresyon analizine dahil edildi. Çalışma öncesi etik izin ve kurum izni alındı. Çalışmaya katılan annelerin %53,3'ünün duygusal, %33'ünün sözel, %13,6'sının fiziksel, %13,3'ünün cinsel ve %11,5'inin ekonomik olarak doğum sonu dönemde eş şiddetine maruz kaldığı bulundu. Annelerin MBÖ ortalamaları 89,35±17,05 olup maternal bağlanma düzeyleri yüksek, ÖŞÖ-KF puan ortalamaları ise 39,81±9,63 olup öz-şefkatleri orta düzeyde bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive, relationship-seeking and cross-sectional type in order to examine the maternal attachment and self-compassion levels of mothers who were exposed to partner violence during the postpartum period. The sample of the study was composed of 330 mothers with a 3-12 month old baby who applied to the outpatient clinics of Konya Selcuk University Faculty of Medicine Hospital Child Health and Diseases between the dates of October 20, 2023 – January 31, 2024. The data were collected using the personal information form, the partner violence assessment form, the Maternal Attachment Scale (MAI) and the Short Form of the Self-Compassion Scale (SCS-SF). Independent Simple T Test was used to test the significance of the difference between the groups, while the variables that were significant in binary analyses were included in the Multiple Linear Regression analysis using the Enter Method. Dec. Ethical permission and corporate permission were obtained before the study. It was found that 53.3% of the mothers participating in the study were exposed to partner violence during the postpartum period emotionally, 33% verbally, 13.6% physically, 13.3% sexually and 11.5% economically. The mean MAI of mothers was 89.35±17.05, maternal attachment levels were high, and the mean SCS-SF score was 39.81±9.63 and their self-compassion was found to be at a moderate level.