Sedanter bireylere uygulanan core antrenman egzersizlerinin seçilmiş motorik ve fizyolojik parametreler ile egzersiz algısı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of core training exercises applied to sedanters on exercise erception with selected motoric and physiological parameters
- Tez No: 688729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN İŞCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, sedanter bireylere uygulanan core antrenman egzersizlerinin bazı motorik ve fizyolojik parametreler ile egzersize yönelik tutumları üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel desende yapılmıştır. Araştırma, Iğdır il merkezindeki Iğdır Üniversitesinde çalışan 25-35 yaş aralığında aktif spor yaşantısı olmayan basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 40 erkek ile 05.05.2020-30.05.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Temmuz 2020-Eylül 2020 tarihleri arasında, 'Kişisel Bilgiler Formu, Motorik ve Fizyolojik Özellikler Değerlendirme Formu, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi ve Egzersizin Yararları/Engelleri Ölçeğiile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare analizi, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi ve Cronbach Alpha katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized controlled experimental design to determine the effect of core training exercises applied to sedentary individuals on some motor and physiological parameters and attitudes towards exercise.The research was carried out with 40 males who were selected by simple random sampling method between the ages of 25-35 and working at Iğdır University in the city center of Iğdır, between 05.05.2020-30.05.2021.The research data were collected between July 2020 and September 2020 using the 'Personal Information Form, Motoric and Physiological Characteristics Assessment Form, Pittsburg Sleep Quality Index and Exercise Benefits / Barriers Scale.