Grafen oksit bazlı nano kompozitlerin smear tabakası üzerine etkisinin taramalı elektron mikroskobu kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of graphen oxide based nanocomposides on smear layer with scanning electron microscope
  1. Tez No: 688730
  2. Yazar: GÜLBİN ŞEHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAKICI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı grafen oksit (GO) bazlı son irrigasyon solüsyonlarının smear tabakasının uzaklaştırılmasındaki etkinliklerini taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelemektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada toplam 60 adet tek köklü anterior insan dişi kullanıldı. Dişlerin kuronları uzaklaştırıldı. Kök kanalları temizlenip şekillendirildi. Kanallar %5.25'lik NaOCl ile irrige edildi. Örnekler rastgele 6 gruba ayrıldı. Kök kanallarına son irrigasyon solüsyonu olarak grup 1'de (kontrol grubu) distile su; grup 2'de 1 dakika süre ile %17'lik etilen diamin tetra asetik asit (EDTA), grup 3'de, kitosan çözeltisi; grup 4'de GO çözeltisi; grup 5'de, grafen oksit-EDTA (GO_EDTA) çözeltisi; grup 6'da grafen oksit-kitosan (GO_KİTOSAN) çözeltisi 3'er dakika uygulandı. Örneklerin koronal, orta ve apikal kısımlarından SEM kullanılarak fotomikrografileri alındı. İki bağımsız araştırmacı tarafından alınan görüntüler üzerinden smear skorlaması yapıldı. İstatistiksel analizler Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U ve Wilkoxon testleri kullanılarak yapıldı. Bulgular: Gruplar arası değerlendirmede anlamlı farklar bulundu (p 0.003).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the efficiency of graphene-based final irrigation solutions on removal of smear layer by using scanning electron microscopy (SEM). Materials and Methods: In this study, sixty human single-rooted anterior teeth were used. The crowns of the teeth were separated. After root canals were cleaned and shaped, canals were irrigated with %5.25 NaOCl. Samples were randomly categorized into 6 groups. distilled water (group 1), %17 EDTA for 1 minute (group 2), chitosan solution for 3 minutes (group 3), graphene oxide (GO) solution for 3 minutes (group 4), graphene oxide-EDTA (GO_EDTA) solution for 3 minutes (group 5), graphene oxide-chitosan (GO_CHITOSAN) for 3 minutes (group 6) were used as irrigation solutions. Photomicrographs were taken from the coronal, middle and apical parts of the samples using scanning electron microscopy. Smear scoring was done by two independent researcher. Statistical analyses, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, and wilkoxon tests were performed. Results: There was a statistically significant difference among the groups (p 0.003).