Demonstrasyon yöntemiyle verilen hasta eğitiminin ölçülü doz inhaler kullanım başarısına etkisi
The effect of patient education given by the demonstration method on the success of using metered dose inhaler
  1. Tez No: 688744
  2. Yazar: AYŞE PORTAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırma, ilk kez ölçülü doz inhalerkullanacak hastalarda demonstrasyon yöntemiyle verilen eğitimin etkinliğini değerlendirilmek amacıyla, ön-son test düzeninde yarı deneysel tipte yapılmıştır. Gereç ve Yöntem:Araştırmanın evreni Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine 03 Şubat- 30 Temmuz 2020 tarihleri arasında ilk kez ölçülü doz inhaler kullanacak hastalar, örneklem ise; ölçülü doz inhalerkullanma başarı durumu baz alınarak yapılan G-Power analizinde0,05 hata düzeyi ve %99 güç ile 56 hasta oluşturmuştur.Hastalarwww.randomizer.org web sitesinden basit randomizasyon yöntemiyle kontrol/ eğitim grubu olarak belirlenip“Ölçülü Doz İnhalerBeceri Değerlendirme Formu”ile değerlendirilerek eğitim grubu hastalara demonstasyon yöntemi ile ilacı nasıl kullanacağı öğretilip kontrol grubuna müdahale edilmemiş ve 4 hafta sonra hastaneye gelmeleri istenip tekrar beceri değerlendirmeleri yapılmıştır.Araştırmacılar tarafından oluşturulan“Hasta Tanıtım Formu”ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği tarafından hazırlanan“Ölçülü Doz İnhalerBeceri Değerlendirme Formu”kullanılarakyüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. İstatistiksel değerlendirme; SPSS 22.00 programında KolmogorovSmirnov, t testi, Mann Whitney U, Wilcoxon, Anova, Pearsonve Post Hoc Bonferroni testleri ile,p
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in a quasi-experimental type in a pre-post-test order to evaluate the effectiveness of the training given by the demonstration method in patients who will use a metered dose inhaler for the first time. Materials and Methods: The population of the study is the patients who will use a metered dose inhaler for the first time between 03 February - 30 July 2020, to the Aydın Adnan Menderes University Hospital Chest Diseases Polyclinic, and the sample is; In the G-Power analysis based on the success of using a metered dose inhaler, 56 patients were formed with an error level of 0.05 and a power of 99%. The patients were determined as a control/education group with a simple randomization method on the www.randomizer.org website and evaluated with the“Metered Dose Inhaler Skills Evaluation Form”evaluations have been made.It was collected by face-to-face interview method using the“Patient Identification Form”created by the researchers and the“Metered Dose Inhaler Skills Evaluation Form”prepared by the Turkish Respiratory Research Association.