Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin travma sonrası büyümeleri ile algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between post-traumatic growth and perceived social support levels in parents with special needs children
  1. Tez No: 688745
  2. Yazar: CANAN YEGENGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALUK YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma İstanbul ili Kağıthane ilçesinde yer alan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışma için onay alınan kurumlar ile yapılmıştır. Çalışma grubu, söz konusu merkezlerde 2020-20211 yılı eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden ve çalışmaya katılmayı gönüllü kabul eden özel gereksinimli çocuk anne ve babalarından oluşmaktadır. Bu doğrultuda araştırma, gönüllü katılım gösteren 100 anne ve 100 baba olmak üzere toplam 200 ebeveyn ile gerçekleşmiştir. Çalışmanın amacı Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin Travma sonrası büyümeleri ile Algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu', travma sonrası büyümeyi ölçmek için 'Travma Sonrası Büyüme Envanteri' ve algılanan sosyal destek düzeyini belirlemek için 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği' uygulanmıştır. Uygulanan ölçeklerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, TSB ile ASD arasında ve alt boyutlarında pozitif ve negatif yönlü ilişkinin var olduğu saptanmış. Ebeveynler ve çocuklarına ait alınan kişisel bilgiler incelendiğinde, ASD açısından farklılık oluşturan bulgular elde edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda özellikle özel gereksinimli çocuk ailelerindeki TSB düzeyleri ile ilgili çalışmaların yetersiz olması nedeniyle daha çok çalışmanın yapılması, yapılacak bilimsel çalışmalara babaların da dahil edilmesi ve TSB ile ASD ilişkisi göz önüne alınarak ailelere uygun desteğin sağlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the institutions approved for the study in the Private Education and Rehabilitation Centers located in Kağıthane district of Istanbul. This study group consists of the parents of children with special needs who continue their education and training activities in these centers for the year 2020-2021 and volunteer to participate in the study. In this direction, the research was carried out with a total of 200 parents, 100 mothers and 100 fathers, participated voluntarily. The aim of the study is to examine the relationship between post-traumatic growth and perceived social support levels in parents with special needs children. For this purpose, the 'Personal Information Form' created by the researcher, the 'Post Traumatic Growth Inventory' to measure post-traumatic growth, and the 'Multidimensional Perceived Social Support Scale' to determine the level of perceived social support were applied to the participants for this purpose. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the applied measures. As a conclusion, it was determined that there was a positive and negative relationships between PTG and perceived social support and its sub-dimensions. When the personal information of parents and their children was examined, findings that made a difference in terms of perceived social support were obtained. In line with these results, it has been suggested that more studies should be conducted, fathers should be included in scientific studies to be conducted, and appropriate support should be provided to families considering the relationship between PTG and perceived social support, especially due to the insufficiency of studies on PTG levels in families of children with special needs.