Akarsu kanocularında özel solunum kas ısınmasının yarış performansına etkisi
Effect of respiratory muscle warm-up on racing performance in canoe slalom
  1. Tez No: 688760
  2. Yazar: SEDANUR ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada solunum kas ısınmasının, Akarsu slalom sporcularında yarış performansına, solunum fonksiyonlarına ve aerobik kapasitelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Artvin/Yusufeli ilçesinde bulunan Türkiye Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi ve Sporcu Eğitim Merkezinde yatılı olarak kalan toplam 15 erkek Akarsu slalom sporcusu (15,8±1,7 yıl) katılmıştır. Sporcuların solunum fonksiyon değerleri (FVC (L), FEV1 (L), FEV1/FVC (%) ve PEF (L/sn)) ve aerobik kapasiteleri (Yo-yo IRT 1) belirlendi. Sportif performans ölçümleri ise 300 m sprint parkuru ve 300 mʼlik 5ʼi ters olmak üzere 20 kapıdan oluşan Akarsu slalom yarış parkurunda, sporcuların başlangıç ve bitiş çizgisi arasında geçirdiği süre kronometre ile kayıt altına alındı. Çalışma 6 aşamadan oluşup ölçümler toplam 4 gün sürmüştür. Deneklere ilk 3 aşama genel ısınma (GI) protokolü diğer 3 aşamada genel ısınma sonrası %40 MIP şiddetinde 30 nefeslik 2 setten oluşan solunum kası ısınması (SKI) protokolü uygulandı. Solunum kas ısınması POWER breathe® (IMT Technologies Ltd. Birmingham, UK) cihazı ile yapıldı. Değişkenlere ait normallik varsayımı Shapiro-Wilk testi ile varyansın homojenliği ise Mauchly's Sphericity testi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of Respiratory Muscle Warm-up (RMW) on racing performance, respiratory function and aerobic capacities in Canoe slalom athletes. A total of 15 male athletes (15.8±1.7 years) who stayed as boarders at the Turkish Olympic Preparation Center and Athlete Training Center in Artvin/Yusufeli participated in the study. Spirometer was used to determine there spiratory functions of athletes ((FVC (L), FEV1 (L), FEV1/FVC (%) ve PEF (L/sn)) and Yo-Yo Intermittent Endurance Test-1 was used to detect aerobic capacities (VO2max). In the sporty performance measurements, 300 m sprint track and 300 m canoe slalom racetracks (consisting of 20 gates, 5 of which are up-stream) were used. The experiment al design consisted of 6 stages and theme a sure ment stook 4 days. The subject sapplied the general warming (GWU) protocol in the first 3 stages, and the RMW protocol at 40% MIP in addition to the GWU in theother 3 stages. RMW was performed using POWER breathe® (IMT Technologies Ltd. Birmingham, UK). The assumption of normality of the variables was determined by the Shapiro-Wilk test. Mauchlyʼs Sphericity test was used to determine the homogeneity of variances.