Farklı hava emişli meme tiplerinin bazı pülverizasyon karakteristiklerinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of some spraying characteristics of di̇fferent air injector nozzles
  1. Tez No: 688761
  2. Yazar: ERCAN TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tarımsal üretimde hastalık, zararlı, yabancıot karşı alternatif mücadele yöntemleri bulunsa da yaygın olarak kimyasal mücadele yöntemi tercih edilmektedir. Zirai mücadele uygulama tekniği açısından ekipman ile birlikte pestisit, hedef yüzey ve uygulama zamanı doğru seçilmelidir. Pestisitin hedef yüzeylerde yeterli etkiyi gösterebilmesi ise memelerin görevlerini doğru yapmalarına bağlıdır. Bitki koruma uygulamalarında pestisitin uygun meme tipi, püskürtme yüksekliği, püskürtme basıncı, ilerleme hızı ve norm değerlerinde yapılması gereklidir. Bu çalışma farklı hava emişli meme tiplerinin farklı püskürtme yükseklikleri ve püskürtme basınçlarında kaplama oranları, hacimsel ortalama çap ve damla sıklık değerlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada; üç hava emişli (ID 90-03 C, IDK 120-03, AITX B 8003) ve geleneksel içi boş konik hüzmeli (TR 80-03 C) olmak üzere dört farklı meme kullanılmıştır. Arazi şartlarında yürütülen denemelerde, iki farklı püskürtme yüksekliği (50 ve 70 cm) ve üç farklı püskürtme basınç (2, 4, 6 Bar) uygulanmıştır. Hacimsel ortalama çap (VMD), yüzey kaplama oranları ve damla sıklıkları incelenmiştir. Hacimsel ortalama çap ve kaplama oranlarının belirlenmesinde Suya duyarlı kağıtlar ve Image Tool for Windows V3 görüntü işleme proğramı kullanılmıştır. Damla sıklık değerlerinin hesaplanmasında excel programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlara göre, en yüksek oranı kaplama oranı % 37.29 ile IDK 120-03 memede 70 cm püskürtme yüksekliği ve 6 bar püskürtme basınç değerinde sağlanmıştır. En düşük kaplama oranı % 9.33 ile 70 cm püskürtme yüksekliğinde ve 6 bar basınçta TR 80-03 C memede elde edilmiştir. En büyük Hacimsel ortalama çap VMD değeri AITX B 8003 memede 547.01 µm ve en küçük damla çapı TR 80-03 C memede 256.60 µm olmuştur. En yüksek damla sıklık değeri TR 80-03 C memede 50 cm püskürtme yüksekliği ve 2 bar püskürtme basınç değerinde 74 (adet/cm2), en düşük damla sıkllığı ise AITX B 8003 meme de 50 cm püskürtme yüksekliği ve 2 bar püskürtme basınç değerinde 8 (adet/cm2) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are alternative methods of struggle against diseases, pests and weeds in agricultural production, chemical control method is widely preferred. In terms of pesticide application technique, the pesticide, target surface and application time should be selected correctly together with the equipment. The ability of the pesticide to show sufficient effect on the target surfaces depends on the correct functioning of the nozzles. In plant protection applications, it is necessary to make the pesticide in the appropriate nozzle type, spraying height, spraying pressure, advance speed and norm values. This study was carried out to determine the surface coverage, density of droplet and volume median diameter values of different air induction nozzle types at different spraying heights and spray pressures. In the study; four different nozzles, three with air induction (ID 90-03 C, IDK 120-03, AITX B 8003) and one with hollow cone nozzle (TR 80-03 C), were used. This study conducted in field conditions. Two different spray heights (50 cm, 70) and three different spray pressures (2, 4, 6) were applied. As a result of the applications, the volum median diameter (VMD), droplet frequency and surface coverage were examined. Water sensitive papers and Image Tool for Windows V3 image processing program were used to determine the volume median diameter and surface coverage. The excel program was used to calculate the droplet frequency values. According to the results of the research, the highest coverage rate was achieved with 37.29% at IDK 120-03 nozzle at 70 cm spraying height and 6 bar spray pressure. The lowest surface coverage was obtained with the TR 80-03 C nozzle at a spray height of 70 cm and pressure of 6 bar with 9.33%. The largest VMD was 547.01 µm in AITX B 8003 nozzle and 256.60 µm in the smallest VMD TR 80-03 C nozzle. The highest density of droplet is 74 (pcs / cm2) at TR 80-03 C nozzle with 50 cm spraying height and 2 bar spray pressure, while the lowest droplet frequency is 8 (pcs / cm2) at 50 cm spray height and 2 bar spray pressure at AITX B 8003 nozzle was obtained.