The performance study of magnetic levitation (MAGLEV) for shipping and passenger's vehicle
Nakliye ve yolcu aracı için manyetik levitasyonunun (MAGLEV) performans çalışması
- Tez No: 688759
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA ERFAN KUYUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nüfustaki büyüme, ekonomideki büyüme ile ilgilidir, dahası, şehrin alt yapısı en elverişli olanıdır ve ana teşvik, ekonominin büyümesini iyileştirebileceği ve insanları ve ürünleri hareket ettirerek daha hızlı hareket edebileceği için ulaşım sistemleridir. Türkiye'ye odaklanan nüfusun %30'dan fazlası İstanbul ve Ankara arasında ayrılırken, aynı zamanda Türkiye ekonomisinin büyümesi yıllık büyüme olarak %4,8 artıyor. Bu Araştırma, Türkiye'nin en büyük iki şehri İstanbul ve Ankara arasında, günümüzde mevcut olan en hızlı ulaşım sistemi olan MAGLEV olarak bilinen manyetik Levitasyonunun, MAGLEV'in aracının binek araçtan ürün taşımacılığına geçmesine olanak sağlayan dönüştürülebilir bir sistemle uygulanmasına yönelik bir performans çalışmasıdır. araç ve bu dönüştürülebilir yöntem 15 dakikadan az sürecektir. Bu sistemin hızı 600 km/s'den fazladır, manyetik levitasyon teknolojisi ile İstanbul'dan Ankara'ya 60 dakikadan daha kısa sürede gidebilir, trenin tekerleği yoktur, araç 10 cm'den fazla havaya kalkamaz ve Mıknatıslar veya süper iletkenler kullanarak trenin kılavuz yolu üzerinde uçtuğu sıfır sürtünme yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
The growth in the population is related to growth in economics, moreover the main propitious is the under structure of the city and the main encouragement is the transportation systems since it can improve the growth of the economy and by moving people and products move faster. Focusing on Turkey, more than 30% of the population leave between Istanbul and Ankara in the same time the growth of the Turkish economy is increasing by 4.8% as a yearly growth. This Research is a performance study of implementing the fastest transportation system available nowadays which is magnetic Levitation known as MAGLEV between two of the biggest cities of Turkey Istanbul and Ankara with a convertible system that allows the MAGLEV's vehicle to change from a passenger vehicle to products shipping vehicle and this convertible method will take less than 15 minutes. The speed of this system is more than 600 km/h, it can travel from Istanbul to Ankara in less than 60 minutes by the technology of magnetic levitation, the train doesn't have any wheels the vehicle will levitate not more than 10 cm and will create zero friction the train is flying over the guide way by the use of magnets or superconductors.