Ortak sağlık güvenlik biriminde çalışan iş güvenliği uzmanlarının çalışma hayatında yaşadığı stres ve etkileri üzerine bir araştırma
A study on the stresses and effects of occupational safety experts working in the joint health safety unit
  1. Tez No: 688786
  2. Yazar: SERAP GİRGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında Ortak Sağlık Güvenlik Biriminde (OSGB) çalışan iş güvenliği uzmanlarının çalışma hayatında yaşadığı stres ile stresin sebep ve sonuçları arasındaki ilişki incelenmiştir. Stresin çalışan sağlığı üzerinde fiziksel ve psikolojik etkilerini saptamaya çalışarak stresi en aza indirmek için alınabilecek önlemler konusunda atılması gereken adımları belirlemeye yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma için iş güvenliği uzmanlarına yönelik dört bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümü iş güvenliği uzmanlarının sosyodemografik özelliklerini, ikinci bölümü çalışma hayatında karşılaştıkları zorlukları, üçüncü bölümü psikolojik yönden olumsuz hissetikleri durumları, dördüncü ve son bölümü ise yaşadıkları sağlık problemlerini belirlemeye yöneliktir. Anket sonuçları SPSS programı ile analiz edilerek, değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın OSGB'de ve diğer sektörlerde çalışan iş güvenliği uzmanlarının stres yönetimi için oldukça yararlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the relationship between the stress experienced by occupational safety specialists working in the Joint Health Security Unit (OSGB) and the causes and effects of stress is examined. A study was carried out to determine the physical and psychological effects of stress on employee health and to determine the steps to be taken to take measures to minimize stress. A questionnaire consisting of four sections was prepared for occupational safety experts. The first part of the questionnaire aims to determine the sociodemographic characteristics of occupational safety experts, the second part is to determine the difficulties they face in working life, the third part is to determine their psychological problems and the fourth part is to determine their health problems. The results of the survey were analyzed with SPSS program and and evaluations were made. It is concluded that the study is very useful for stress management of occupational safety specialists working in OSGB and other sectors.